Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przedłużenie leasingu niemieckich Heronów

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 20 września 2010

Bundeswehra zawarła z Rheinmetallem kontrakt dotyczący wypożyczenia i obsługi technicznej bsl Heron przez kolejne 2 lata. Obecnie są one używane przez niemieckich żołnierzy w Afganistanie.

Herony eksploatowane są przez niemieckich żołnierzy wchodzących w skład  sił ISAF, a za obsługę techniczną bezzałogowców odpowiada bezpośrednio  grupa specjalistów Rheinmetalla, która specjalnie w tym celu została  wysłana do Azji. Niemieckie Herony wylatały już 1000 godzin w misjach  nad Afganistanem / Zdjęcie: Rheinmetall

Wartość umowy nie została podana do publicznej wiadomości. W oficjalnej relacji mowa jest o kwocie ośmiocyfrowej, w Euro. Na mocy porozumienia Rheinmetall będzie odpowiedzialny za Herony w okresie od 23 października 2010 do 22 października 2012.

Od 17 marca br. 3 bsl Heron z jedną naziemną stacją kierowania działają w Afganistanie, wchodząc w skład 51. Skrzydła Rozpoznawczego, stacjonującego w Mazar-i-Szarif (Bsl Heron zderzył się z samolotem, 2010-03-19). Herony stanowią dopełnienie możliwości 6 samolotów rozpoznawczych Tornado i taktycznych bsl KZO, produkowanych przez Rheinmetall Defence. Bezzałogowce służą do rozpoznania taktycznego w czasie rzeczywistym, np. sprawdzając trasę przed przejazdem konwoju.

Herony, produkowane przez IAI, zostały pozyskane przez Berlin w ramach programu SAATEG (System zur Abbildenden Aufklärung in der Tiefe des Einsatzgebietes - system dalekiego rozpoznania obrazowego obszaru operacyjnego). Bezzałogowiec w wersji dla Luftwaffe wyposażony jest w głowicę optoelektroniczną, umożliwiającą prowadzenie obserwacji przez całą dobę, oraz radar z syntetyczną aperturą, pozwalający na odwzorowanie powierzchni bez względu na warunki atmosferyczne. Maksymalna masa startowa Herona wynosi 1200 kg. Bezzałogowiec może wykonywać misje trwające ponad 30 h, latając na wysokości do 10 tys. m z wyposażeniem o masie 250 kg.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.