Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niezwykły dar Argentyńczyków dla armii Paragwaju

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 grudnia 2007

Wojska lądowe Argentyny oznajmiły, że jesienią 2007 podarowały siłom zbrojnym Paragwaju ostatnią dwudziestkę półgąsienicowych amerykańskich transporterów opancerzonych M5.

   M5 z 2 Grupy Artylerii Pancernej (Grupo de Artilleria Blindado) wojsk lądowych Argentyny w roli aktywnego sprzętu bojowego jeszcze na początku 2007... / Zdjęcie: Juan Carlos Cicalesi - Santiago Rivas

Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, zwłaszcza, że takimi samymi wozami Argentyńczycy obdarowali w 2006 armię boliwijską, gdyby nie to, że M5 pamiętają czasy II wojny światowej i są obecnie w Europie, ale także w USA, bardzo drogim i łakomym kąskiem dla prywatnych kolekcjonerów zabytkowego sprzętu pancernego.

Transportery M5 służyły do lata 2007 jako aktywny sprzęt bojowy 2 Grupy Artylerii Pancernej (Grupo de Artilleria Blindado) wojsk lądowych Argentyny, stacjonującej w Rosario del Tala w prowincji Entre Rios. Używano ich jako ruchomych punktów obserwacyjnych i dowodzenia, a także w roli wozów logistycznych do transportu amunicji w jednostce uzbrojonej w haubice Mk. F-3 155 mm na podwoziu francuskich czołgów AMX-13 (które dziś spotyka się w muzeach).

Zabytkowe i cenne kolekcjonersko M5 zostały zastąpione amerykańskimi pojazdami gąsienicowymi M548 (nieopancerzony transporter amunicji) i M577 (pancerny punkt dowodzenia) z rodziny rozwojowej słynnych M113.


Drukuj Góra