Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zwielokrotnienie rosyjskich zbrojeń

Strategia i polityka, 14 października 2010

Według Forecast International, wydatki modernizacyjne rosyjskich sił zbrojnych wzrosną do 2013 ponad dwukrotnie, jednak nadal zdecydowanie poniżej poziomu potrzeb.

Na pierwszym miejscu, wśród priorytetów zakupowych rosyjskich sił zbrojnych do 2013, umieszczono nowe pociski międzykontnentalne RS-24. Na liście znalazły się również pociski balistyczne Buława, odpalane z pokładów okrętów atomowych, samoloty Su-24 i Su-35, systemy dowodzenia, rozpoznania i łączności, jak również okręty podwodne, fregaty i korwety

W bieżącym roku na wydatki modernizacyjne sił zbrojnych, Moskwa przeznaczyła 487 mld rubli (ok. 16,3 mld USD). To więcej, niż trzecia część rosyjskiego budżetu wojskowego. Ze względu na ogromną ilość starego, postsowieckiego sprzętu, suma ta jest jednak zdecydowanie za mała, by powstrzymać degradację techniczną uzbrojenia, nie mówiąc już o zwiększeniu stopnia jego nowoczesności.

W związku z tym władze Rosji planują zdecydowane przyspieszenie zbrojeń. W latach 2011-2020 zamierzają wydać na modernizacje oraz prace badawczo-rozwojowe 19 bln rubli, czyli równowartość 600-700 mld USD. Powinno to pozwolić na uzyskanie bardzo wysokiego, 75-procentowego wskaźnika nowoczesności sprzętu (zobacz: Ponad 22 bln rubli na modernizację).

Ostatnio, na posiedzeniu komisji obrony Dumy, ujawniono szczegóły planu modernizacji na lata 2011-2013. Zakłada on ponad 2-krotny wzrost wydatków na nowe wyposażenie wojskowe i prace B+R. W 2011 nakłady na te cele powinny osiągnąć 574 mld rubli (19,2 mld USD). W kolejnych dwóch latach wartości te wyniosą odpowiednio 726 mld (24,3 mld) oraz 1,16 bln (38,8 mld).

Liczby te - choć imponujące, szczególnie w obliczu załamania budżetu wojskowego Rosji w połowie lat 1990., kiedy całość budżetu wojskowego oscylowała wokół 5 mld USD - nie są jednak wartościami docelowymi. Łączne wydatki modernizacyjne w latach 2011-2013 zamkną się bowiem kwotą 2,46 bln rubli, co oznacza, że w pozostałych latach planu 10-letniego powinny osiągnąć ok. 16,5 bln, a więc średnio równowartość aż 78 mld USD rocznie!

W tych kwotach ok. 20% mają pochłonąć prace badawczo-rozwojowe. Jednak do 2013 będą spadać z obecnych 22 do 16%.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.