Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Astute w porcie

Marynarka wojenna, 25 października 2010

Największy, wielozadaniowy brytyjski okręt podwodny, HMS Astute, dotarł wczoraj o własnych siłach do bazy w Faslane. Nadal nie ujawniono przebiegu piątkowej awarii.

Przy wyporności ok. 6500 t (i pełnej 7400 t) oraz długość 97 m, okręty typu Astute stały się największymi, wielozadaniowymi jednostkami podwodnymi Royal Navy. Załogę stanowi 98 oficerów i marynarzy, obsługujących m.in. ciężkie torpedy Spearfish, pociski przeciwokrętowe UGM-84 Harpoon, pociski samosterujące Tomahawk Block IV oraz miny morskie. Brytyjska marynarka wojenna otrzyma łącznie 4 jednostki tego typu / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Astute został przyjęty do służby w sierpniu bieżącego roku (zobacz: Astute przyjęty do służby). W ostatni piątek światowe media obiegła informacja o tym, że jednostka osiadła na dnie, w bliskości wybrzeża szkockiej wyspy Skye. Incydent nastąpił w czasie prób morskich - okręt nie osiągnął jeszcze pełnej gotowości bojowej.

Według zapewnień przedstawicieli Royal Navy oraz rządu, nie doszło do uszkodzenia instalacji atomowej siłowni okrętu. Nikt również nie został ranny.

Podjęta niezwłocznie akcja ratownicza doprowadziła do wydobycia okrętu, który w towarzystwie jednostek marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, został odholowany na głębsze wody. Tam przeprowadzono przegląd Astetute, określający zakres uszkodzeń.

Później, już o własnych siłach, okręt popłynął do macierzystej bazy w Faslane, na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Dotarł tam w niedzielę.

Jak do tej pory wojsko nie ujawniło żadnych szczegółów, dotyczących przebiegu i ewentualnych przyczyn incydentu. Należy jednak zwrócić uwagę, że doszło do niego jeszcze w okresie testów i zgrywania załogi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.