Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Astute w porcie

Marynarka wojenna, 25 października 2010

Największy, wielozadaniowy brytyjski okręt podwodny, HMS Astute, dotarł wczoraj o własnych siłach do bazy w Faslane. Nadal nie ujawniono przebiegu piątkowej awarii.

Przy wyporności ok. 6500 t (i pełnej 7400 t) oraz długość 97 m, okręty typu Astute stały się największymi, wielozadaniowymi jednostkami podwodnymi Royal Navy. Załogę stanowi 98 oficerów i marynarzy, obsługujących m.in. ciężkie torpedy Spearfish, pociski przeciwokrętowe UGM-84 Harpoon, pociski samosterujące Tomahawk Block IV oraz miny morskie. Brytyjska marynarka wojenna otrzyma łącznie 4 jednostki tego typu / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Astute został przyjęty do służby w sierpniu bieżącego roku (zobacz: Astute przyjęty do służby). W ostatni piątek światowe media obiegła informacja o tym, że jednostka osiadła na dnie, w bliskości wybrzeża szkockiej wyspy Skye. Incydent nastąpił w czasie prób morskich - okręt nie osiągnął jeszcze pełnej gotowości bojowej.

Według zapewnień przedstawicieli Royal Navy oraz rządu, nie doszło do uszkodzenia instalacji atomowej siłowni okrętu. Nikt również nie został ranny.

Podjęta niezwłocznie akcja ratownicza doprowadziła do wydobycia okrętu, który w towarzystwie jednostek marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, został odholowany na głębsze wody. Tam przeprowadzono przegląd Astetute, określający zakres uszkodzeń.

Później, już o własnych siłach, okręt popłynął do macierzystej bazy w Faslane, na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Dotarł tam w niedzielę.

Jak do tej pory wojsko nie ujawniło żadnych szczegółów, dotyczących przebiegu i ewentualnych przyczyn incydentu. Należy jednak zwrócić uwagę, że doszło do niego jeszcze w okresie testów i zgrywania załogi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.