Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Astute przyjęty do służby

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 30 sierpnia 2010

W piątek odbyła się uroczystość przyjęcia do służby pierwszego z nowych, wielozadaniowych okrętów podwodnych Royal Navy o napędzie atomowym, HMS Astute.

</span>Najnowszy okręt podwodny Royal Navy w czasie prób morskich. Kiedy rozpoczynano jego budowę, liczono, że piątkowa ceremonia odbędzie się w 2007... / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Uroczystość, w trakcie której okręt otrzymał pełną nazwę HMS ('Her Majesty's Ship) Astute, zakończyła wstępny etap prób morskich, prowadzonych od końca ubiegłego roku. W ich trakcie potwierdzono zdolność wykonywania przez okręt podstawowych zadań. Uzyskanie wstępnej gotowości operacyjnej wymaga dodatkowych prób i lepszego zgrania załogi.

Jednostka dała nazwę typu dla nowych, wielozadaniowych okrętów podwodnych. Obecnie trwa proces finalizowania montażu przed zwodowaniem okrętu Ambush. Budowa kolejnych dwóch, Artful i Audacious rozpoczęła się odpowiednio w 2005 i 2009. Producent, stocznia BAE Systems Submarine Solutions, otrzymała już zamówienie na Agamemmona oraz Ansona. Los ostatniego, Ajaxa nie został jeszcze przesądzony.

Astute zastąpi najstarszy i najmniejszy w brytyjskiej flocie atomowy okręt podwodny pierwszej generacji, HMS Sceptre, który ma za sobą 32 lata służby. Pozostałe powinny zastępować młodsze jednostki typu Trafalgar, które służą już 19-26 lat. Zbudowano ich 6 egz., z których jeden, najstarszy został wycofany w ubiegłym roku.

Najnowsze okręty są jednocześnie największymi w dotychczasowej historii brytyjskich jednostek wielozadaniowych. Przy wyporności ok. 6500 t (i pełnej 7400 t), mają długość 97 m. Załogę stanowić będzie standardowo 98 oficerów i marynarzy, obsługujących m.in. ciężkie torpedy Spearfish, pociski przeciwokrętowe UGM-84 Harpoon, pociski samosterujące Tomahawk Block IV oraz miny morskie.

Umowę w sprawie budowy pierwszych 3 okrętów typu Astute podpisano w 1997. Od tej pory program zanotował prawie 5-letnie opóźnienie. Szacuje się, że związany z tym wzrost kosztów osiągnie rekordowe 3,9 mld GBP.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.