Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Grecy zapłacą za U214

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 01 listopada 2010

Przedstawiciele greckiej marynarki wojennej i niemieckiej ThyssenKrupp Marine Systems osiągnęli porozumienie w sprawie zakupu okrętów podwodnych. Ateny kupią 3 jednostki.

Po 4 latach od próby zrealizowania dostawy, Papanikolis - pierwszy U214 wybudowany dla Greków - trafi w końcu do odbiorcy / Zdjęcie: WolfPack Bergen

W 2000 Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH (HDW), obecnie część grupy ThyssenKrupp, podpisała z rządem w Atenach umowę na dostawę 3 okrętów U214, a dwa lata później - także na 4. jednostkę. Równocześnie niemiecka stocznia kupiła Hellenic Shipyards. Zakład miał zmontować trzy U214.

Ze względu na zanegowanie przez Greków jakości pierwszego okrętu, w całości zbudowanego w Niemczech, transakcja została zerwana w ubiegłym roku (zobacz: Zerwanie umowy na greckie U214). Niezależni obserwatorzy uznali, że Ateny mogły w ten sposób próbować również wywierać nacisk na dostawcę, w celu obniżenia ceny jednostek.

Niemcy postawili jednak na szalę losy wykupionej przez siebie stoczni, grożąc jej zamknięciem. Nie bez znaczenia był również fakt, że Berlin jest największym donatorem pomocy finansowej dla Aten, dla złagodzenia skutków obecnego kryzysu budżetowego.

Ostatecznie strony poinformowały z niewielkim opóźnieniem o zawarciu 27 października ostatecznego porozumienia. Zakłada ono przekazanie gotowego już S120 Papanikolis greckiej marynarce wojennej, prawdopodobnie w połowie listopada. Okręt, po zakończeniu szkolenia załogi, powinien dotrzeć do macierzystego portu w przyszłym roku.

Jednocześnie Hellenic Shipyards dokończą budowę kolejnych dwóch jednostek. Wartości porozumienia nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że Papanikolisa Grecy będą musieli zapłacić ok. 200 mln Euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.