Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne opóźnienie Discovery

Astronautyka, 07 listopada 2010

NASA po raz kolejny opóźniła start wahadłowca Discovery. Tym razem o kilka tygodni, zapewne do grudnia.

Start Discovery nastąpi nie wcześniej niż 30 listopada o 4:05. Powodem jest wykrycie wycieku wodoru ze zbiornika zewnętrznego podczas jego napełniania. Wyciek wykryto 2 dni temu, o 7:30 (11:30 GMT) w piątek.

To kolejne opóźnienie startu Discovery (Ostatni start Discovery opóźniony, 2010-10-30). Pierwotnie start wahadłowca był zaplanowany na 1 listopada. NASA przekładała go kilkakrotnie, na 2, na 3 i na 5 listopada o 20:03. 5 listopada o 13:20 poinformowano o przerwaniu odliczania czasu przed startem.

Okno startowe było otwarte do dziś. Z powodu kolejnej awarii nie udało się go wykorzystać.

OV-103 Discovery jest jednym z trzech ostatnich wahadłowców, które pozostały NASA. Pozostałe dwa to Atlantis i Endeavour. Discovery jest najstarszy, pierwszy lot wykonał w 1984. W sumie zrealizował 38 misji - najwięcej spośród wszystkich wahadłowców, spędził na orbicie 322 dni, okrążając Ziemię 5247 razy. To Discovery realizował powroty do lotów po katastrofach Challengera i Columbii.

NASA planuje ostatnią misję wahadłowca na luty 2011 (Endeavour), pozostawiając rezerwę na dodatkowy lot w czerwcu 2011 (Atlantis). Później wahadłowce trafią do muzeów ze względu na zbyt duże zużycie i ryzyko kolejnych katastrof, a także ograniczenia budżetowe.

Zakończenie eksploatacji wahadłowców oznacza, że w najbliższych latach astronautów (kosmonautów) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MKS, ISS) transportować będą tylko rosyjskie Sojuzy, zaś zaopatrzenie bezzałogowe rosyjskie Progressy i pojazdy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (ATV).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.