Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne opóźnienie Discovery

Astronautyka, 07 listopada 2010

NASA po raz kolejny opóźniła start wahadłowca Discovery. Tym razem o kilka tygodni, zapewne do grudnia.

Start Discovery nastąpi nie wcześniej niż 30 listopada o 4:05. Powodem jest wykrycie wycieku wodoru ze zbiornika zewnętrznego podczas jego napełniania. Wyciek wykryto 2 dni temu, o 7:30 (11:30 GMT) w piątek.

To kolejne opóźnienie startu Discovery (Ostatni start Discovery opóźniony, 2010-10-30). Pierwotnie start wahadłowca był zaplanowany na 1 listopada. NASA przekładała go kilkakrotnie, na 2, na 3 i na 5 listopada o 20:03. 5 listopada o 13:20 poinformowano o przerwaniu odliczania czasu przed startem.

Okno startowe było otwarte do dziś. Z powodu kolejnej awarii nie udało się go wykorzystać.

OV-103 Discovery jest jednym z trzech ostatnich wahadłowców, które pozostały NASA. Pozostałe dwa to Atlantis i Endeavour. Discovery jest najstarszy, pierwszy lot wykonał w 1984. W sumie zrealizował 38 misji - najwięcej spośród wszystkich wahadłowców, spędził na orbicie 322 dni, okrążając Ziemię 5247 razy. To Discovery realizował powroty do lotów po katastrofach Challengera i Columbii.

NASA planuje ostatnią misję wahadłowca na luty 2011 (Endeavour), pozostawiając rezerwę na dodatkowy lot w czerwcu 2011 (Atlantis). Później wahadłowce trafią do muzeów ze względu na zbyt duże zużycie i ryzyko kolejnych katastrof, a także ograniczenia budżetowe.

Zakończenie eksploatacji wahadłowców oznacza, że w najbliższych latach astronautów (kosmonautów) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MKS, ISS) transportować będą tylko rosyjskie Sojuzy, zaś zaopatrzenie bezzałogowe rosyjskie Progressy i pojazdy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (ATV).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.