Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyprzedaż w Iraku

Wojska lądowe, 12 listopada 2010

Przedstawiciele US Army w Iraku poinformowali, że wywieźli lub sprzedali Irakijczykom 75% wyposażenia, którym dysponował kontyngent amerykański w tym kraju.


Najbardziej widocznym znakiem przekazywania amerykańskiego sprzętu Irakijczykom, są półciężarówki Humvee różnych typów. Na zdjęciu parking zakładów w Taji, gdzie od 2008 odbywa się remont i przekazywanie pojazdów miejscowym władzom bezpieczeństwa i wojska / Zdjęcie: MNC-I

Przed rozpoczęciem wycofywania amerykańskiego kontyngentu z Iraku, jednostki wojsk lądowych posiadały ok. 2,8 mln sztuk wyposażenia i uzbrojenia. Część z tego majątku jest wywożona znad Tygrysu i Eufratu, w połowie do Afganistanu. Reszta, ze względu na niską wartość, w stosunku do kosztów transportu lub zbyt dużą liczbę sprzętu, jest sprzedawana władzom irackim (zobacz również: Z Iraku do Afganistanu).

Według gen. Mitchella Stevensona, szefa logistyki US Army, proces ten objął już 75% majątku US Army. Zlikwidowano np. ponad 310 z 400 baz wojskowych. Te, które pozostały, są jednak największe i najtrudniejsze do zamknięcia.

Jednocześnie postępuje proces sprzedaży irakijczykom sprzętu wojskowego. Amerykanie wyzbywaja się wyposażenia, którego mają więcej, niż potrzebują. Do tej pory np. Amerykanie sprzedali lub przekazali ok. 8,5 tys. Humvee starszych wersji. Obecnie US Army sprzedaje również najnowsze modele, do tej pory w liczbie 559 egz.

Łącznie sama tylko US Army sprzedała ponad 900 tys. sztuk wyposażenia o wartości 500 mln USD. Dodatkowo Irakijczycy stworzyli listę sprzętu, którym są zainteresowani. Obejmuje ona pozycje o wartości 101 mln USD. Finalizacja transakcji możliwa jest jednak dopiero po akceptacji Pentagonu.

Kolejne transakcje związane są głównie z amunicją do uzbrojenia, kupowanego na normalnych zasadach przez Bagdad. Przykładem jest sprzedaż amunicji do czołgów Abrams, bezpośrednio ze składów w Iraku (zobacz również: Irackie dostawy).

Amerykanie przekazują również, tym razem nieodpłatnie, wyposażenie, którego transport jest całkowicie nieopłacalny. Dotyczy to m.in. betonowych zapór. Do tej pory w zlikwidowanych bazach pozostało wyposażenie o szacowanej, rynkowej 160 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.