Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irackie dostawy

Strategia i polityka, 19 października 2010

W sierpniu i wrześniu do Iraku dotarły m.in. pierwsze samoloty szkolne Lasta-95, transportowe An-32, jak również kolejne transze czołgów M1A1 Abrams i śmigłowców Mi-17.

Jeden z Abramsów w czasie wyładowywania w Um-Qasr. Wozy tego typu będą stanowić trzon sił pancernych Iraku. Bagdad zamówił 140 M1A1, z opcją na następne. Wykorzystuje również czołgi T-72 i T-55, w tym przekazane bezpłatnie przez Węgry / Zdjecie: US Army

Dwa letnie miesiące upłynęły pod znakiem częściowej integracji sił kurdyjskich Peszmergów z siłami zbrojnymi Iraku, a także kolejnych dostaw uzbrojenia.

I tak, nad Tygrys i Eufrat dotarły pierwsze 3 z 20 zamówionych, serbskich samolotów szkolenia wstępnego Lasta 95 (zobacz: Pierwsze Lasta 95 dla Iraku).

Do bazy lotniczej w Tikricie przewieziono 21 września kolejne 3 szkolne T-6A Texan II. Następne 4 powinny zostać dostarczone w listopadzie. Bagdad zamówił łącznie 15 maszyn tego typu (wstępne porozumienie o 20 T-6A i 36 uzbrojonych AT-6B, nie zostało jeszcze sfinalizowane z powodu ograniczeń budżetowych).

Siły powietrzne wzbogaciły się również o pierwszy z 10 zamówionych na Ukrainie transportowych samolotów An-32. Do końca roku dołączą do niego kolejne 2 egz., a później 3 co rok. Dostawy zakończą się na początku 2013.

Z Rosji natomiast pochodzi 8 śmigłowców Mi-17. To już 3. dostawa tych maszyn, realizowana przy pomocy amerykańskich pośredników (zobacz także: Rosyjska zgoda na sprzedaż Mi-17). Przypomnijmy również, że Bagdad prowadzi z Waszyngtonem negocjacje na temat zakupu pierwszych, klasycznych samolotów bojowych (zobacz: 18 F-16IQ za 4,2 mld USD). Wszystkie te przedsięwzięcia zmierzają do wzmocnienia wojsk lotniczych. Obecnie służy w nich ok. 5 tys. żołnierzy. Pod koniec 2012 ma być ich już 12 tys.

Wojska lądowe otrzymały natomiast dwie pierwsze transze czołgów podstawowych Abrams. 23 wozy bojowe i jeden wóz zabezpieczenia technicznego M88 zostały już przetransportowane do Besmaji. Kolejne - 117 pojazdów bojowych i 7 technicznych - będą dostarczane co miesiąc, aż do grudnia 2011.

W bieżącym miesiącu powinny trafić do Iraku również pierwsze transportery opancerzone BTR-4 z Ukrainy (zobacz: Początek produkcji BTR-4 w Charkowie). Bagdad zamówił 420 pojazdów tego typu. Pierwsza partia ma liczyć 24 pojazdy. Toczą się również negocjacje w sprawie ewentualnego zakupu 440 z nieco ponad tysiąca amerykańskich transporterów M113A2.

Marynarka wojenna otrzymała natomiast pierwszy z trzech kutrów patrolowych, produkcji amerykańskiej stoczni Swiftships (zobacz: Kolejny iracki patrolowiec).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.