Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Co siódmy straci pracę

Strategia i polityka, 19 listopada 2010

Z 69 tys. zatrudnionych przez holenderskie ministerstwo obrony, w najbliższym czasie pracę może stracić 10 tys. żołnierzy i cywilów, wynika z ostatnich zapowiedzi władz resortu.

</span>Cięcia wydatków wojskowych dotkną również formacji wojskowych. Na zdjęciu żołnierze 13. batalionu piechoty pułku Stoottroepen Prins Bernhard w czasie operacji Spin Ghar w Dorafshan w prowincji Uruzgan, w listopadzie 2007. Obecnie w Afganistanie przebywa niewielka grupa żołnierzy, zajmujących się ewakuacją pozostałego sprzętu. Holendrzy wycofali się z wojny w lipcu i sierpniu bieżącego roku, zgodnie z zapowiedziami z 2007. W pierwszym okresie skierowali do działań 2 tys. żołnierzy. Z czasem liczba ta spadła do 380 / Zdjecie: MO Holandii

W 2007 holenderski dług publiczny wynosił 45,3% PKB. W przyszłym roku wyniesie 66,2%, co przełoży się na 406 mld Euro. W ramach podjętych już i planowanych przedsięwzięć oszczędnościowych, wydatki państwa zostaną poważnie zmniejszone, w tym również budżet resortu obrony. O ile w rekordowym 2009 Holendrzy przeznaczyli na ministerstwo 8,7 mld Euro, w ciągu najbliższych 6 lat wartość ta spadnie do ok. 7,6 mld Euro (zobacz: Holandia drastycznie zmniejsza wydatki).

Zapowiadając ciecia finansowe, szef resortu, Hans Hillen, informował również o konieczności zmniejszenia wydatków osobowych. Ograniczył się jednak do stwierdzenia o wprowadzonej już zasadzie przyjmowania jedynie minimum żołnierzy i całkowitego wstrzymania naboru na stanowiska cywilne.

Wczoraj jednak, w czasie spotkania z parlamentarzystami, powiedział, że redukcja zatrudnienia może dotknąć nawet 10 tys. stanowisk, co będzie się musiało wiązać z przymusowymi zwolnieniami. Tak radykalne kroki mają dotknąć zarówno cywilów, jak i wojskowych. Sprawa nie została jednak jeszcze przesądzona, jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta w najbliższych miesiącach.

Obecnie ministerstwo jest pracodawcą dla ok. 50 tys. żołnierzy i 19 tys. pracowników cywilnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.