Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec epoki...

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 25 listopada 2010

Wczoraj z pokładu lotniskowca HMS Ark Royal wystartowały - po raz ostatni - myśliwce Harrier GR9. Okręt i samoloty zostaną wycofane ze służby w grudniu.

</span>Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Ostatni lot rozpoczął się wczoraj o 9 rano. Za sterami zasiadł Lt Cdr (mjr) James Blackmore. Na kadłubie samolotu, specjalnie na tę okazję, namalowano znaki 800 Naval Air Squadron. Okręt znajdował się wtedy 74 km od wybrzeża i miasta Newcastle.

Tego ranka z pokładu HMS Ark Royal wystartowały łącznie 4 Harriery, po dwa z 800 Naval Air Squadron i z należącego do RAF 1 Sqadron, również wykorzystującego Harriery. Po wolnym przelocie wzdłuż okrętu, odbyły one standardowe ćwiczenia walki myśliwskiej i wylądowały w lądowej bazie RAF Cottesmore.

W grudniu zarówno lotniskowiec, jak i jego samoloty pokładowe zostaną wycofane ze służby. Jest to efekt ostatnio wprowadzonych oszczędności budżetowych (zobacz: Drastyczne redukcje Londynu).

W związku z tym, że bliźniaczy HMS Illustrious, przechodzi obecnie remont, a po jego zakończeniu będzie występował w roli śmigłowcowca, ostatni lot zamknął kilkudziesięcioletni etap posiadania przez Wielką Brytanię czynnych lotniskowców. Pierwszy z nich, HMS Hermes, został przyjęty do służby w 1923... Przerwa potrwa dekadę, do czasu zakończenia budowy 1-2 dużych jednostek typu Qeen Elizabeth, które będą wykorzystywać F-35C.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.