Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mullen potwierdza terminy

Strategia i polityka, 30 listopada 2010

Adm. Mike Mullen Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów, potwierdził, że Waszyngton planuje zmniejszyć liczbę żołnierzy w Afganistanie od lipca 2011.

</span>Liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie po raz pierwszy przekroczyła liczbę żołnierzy w Iraku, pod koniec maja bieżącego roku. Obecnie w tym pierwszym państwie jest ok. 100 tys. Amerykanów. W Iraku pozostaje połowa tej liczby / Zdjęcie: US Army

Adm. Mullen poinformował o tym wczoraj, w czasie wywiadu telewizyjnego. Zastrzegł co prawda, że wycofanie części kontyngentu będzie zależne od aktualnej sytuacji. Faktem jest, że jego wypowiedź potwierdziła plany, prezentowane już od ubiegłego roku, przez najwyższych rangą amerykańskich polityków. Zgodna jest również ze wstępnymi ustaleniami sojuszników NATO przed szczytem w Lizbonie.

Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów nie ujawnił, skali i tempa wycofywania sił. Wiadomo jednak, że w ciągu ostatniego roku do Afganistanu przybyło ponad 30 tys. żołnierzy, którzy - wzorem wcześniejszych działań w Iraku - mieli przechylić szalę zwycięstwa na stronę koalicyjną. Ich udział w walkach miał być ograniczony czasowo i prawdopodobnie to właśnie oni powrócą do stałych baz w pierwszej kolejności.

Redukcja wiążę się z afganizacją wojny i zwiększaniem sił rządowych. Obecnie liczą one 140 tys. żołnierzy i 100 tys. policjantów. Docelowo liczby te powinny wzrosnąć do 240 i 160 tys. (zobacz: Afganizacja od 2011). Łącznie dałoby to ok. 400 tys. uzbrojonych mężczyzn, co powinno - teoretycznie - pozwolić na utrzymanie się prozachodniego rządu przy władzy.

Cała operacja nie gwarantuje jednak pewnego zwycięstwa militarnego. Dotychczasowe doświadczenia - ostatnio również z Iraku - dowodzą, że dla wojskowego zdławienia partyzantki w kraju o wielkości i liczbie ludności Afganistanu, potrzeba średnio ok. 600 tys. żołnierzy i policjantów. Liczba ta może się zmieniać, w zależności od sił talibów, obranej przez nich taktyki, wyposażenia i stopnia poparcia wśród miejscowej ludności, jak również wpływu państw trzecich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.