Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bezzałogowe śmigłowce USMC

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 grudnia 2010

W ostatni piątek US Naval Air Systems Command podpisało dwa kontrakty na dostawy prototypów bezzałogowych śmigłowców zaopatrzeniowych dla Marines, walczących w Afganistanie.

</span>Zdalnie sterowany K-MAX w czasie startu z zawieszonym ładunkiem o masie 680 kg / Zdjęcie: Lockheed Martin

US Marine Corps jest obecnie jedynym rodzajem amerykańskich sił zbrojnych, który kontynuuje prace nad bezzałogowym śmigłowcem, zdolnym do zaopatrywania pododdziałów, działających z dala od własnych baz. Celem jest uzyskanie szybkiego środka transportu, niezależnego od sieci dróg, a przy tym, gwarantującego brak krwawych strat w przypadku zestrzelenia maszyny.

3 grudnia wojsko zleciło za 45,8 mln USD Lockheed Martinowi dostarczenie dwóch prototypów bezzałogowych śmigłowców K-MAX (produkt Kaman Aerospace; zobacz również: Udane testy bezzałogowego K-MAX), 3 stacji kontroli naziemnej oraz urządzeń i usług towarzyszących.

Podobną umowę podpisano z konkurencyjnym Boeingiem, oferującym A160T Hummingbird (zobacz: Bezpilotowy transportowiec Boeinga). Obie konstrukcje mają zostać zmodernizowane, zgodnie z żądaniami użytkownika.

Latem przyszłego roku wszystkie cztery śmigłowce będą uczestniczyć w serii testów porównawczych, które powinny zakończyć się wyborem jednej z konstrukcji i skierowaniem jej we wrześniu-październiku 2011 na 6-miesięczną misję do Afganistanu.

K-MAX i A160T to zdecydowanie różne konstrukcje. Pierwsza to odmiana załogowej maszyny, wykorzystywanej w budownictwie, ze względu na duży udźwig i stabilny zawis. Ma jednak ograniczony zasięg i małą prędkość przelotową (jedynie 150 km/h). Śmigłowiec Boeinga to dedykowany bsl, charakteryzujący się dużym zasięgiem i prędkością, przy o połowę mniejszej ładowności.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.