Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RAF coraz mniejszy

Lotnictwo wojskowe, 13 grudnia 2010

Zmniejsza się liczba eskadr samolotów myśliwsko-bombowych RAF. Do 2020 może ich zostać jedynie 6. O połowę mniej niż obecnie.

</span>Wycofanie ostatnich Tornado jeszcze niedawno planowano na 2021. Na fali cięć budżetowych termin ten może zostać przyspieszony / Zdjęcie: RAF

Na zakończenie Zimnej Wojny w RAF służyły 33 eskadry odrzutowców myśliwskich i myśliwsko-bombowych. Liczba ta spadła do 17 w 2003 i 12 obecnie. Od kwietnia przyszłego roku, po wycofaniu Harrierów i likwidacji ich dwóch eskadr (zobacz także: Koniec epoki...), a także likwidacji dwóch eskadr Tornado, w służbie pozostanie 8 takich jednostek: 5 wykorzystujących Tornado i 3 Eurofightery. Jest to wynik przede wszystkim programu oszczędności budżetowych (zobacz: Jeszcze o redukcjach Londynu).

Według wicemarszałka lotnictwa Grega Bagwella, dowódcy jednostek bojowych RAF, w 2020 planuje się pozostawienie jedynie 6 eskadr: 5 z Eurofighterami i 1 z Lightningami II. Przełoży się to na niecałe 150 samolotów bojowych, w tym 107 Eurofighterów Typhoonów i ok. 40 pokładowych F-35C.

Liczba ta może być jeszcze mniejsza, jeżeli Wielkiej Brytanii uda się sprzedać ok. tuzina Eurofighterów dla Omanu. Maszyny te pochodziłyby bowiem z bieżącej produkcji, przewidzianej uprzednio dla RAF. Oznacza to również, że Londyn zamierza wycofywać z jednostek operacyjnych 53 Typhoony z pierwszej transzy dostaw, w miarę napływu nowszych egzemplarzy, w wersji wielozadaniowej. Pozwoli to na uniknięcie kosztownego doposażenia starszych maszyn wersji myśliwskiej.

Odnośnie F-35, marszałek Begwell ujawnił, że docelowo, po 2020, RAF zamierza wykorzystywać ok. 100 tych samolotów. Liczba ta nie jest jeszcze pewna. Powinno to jednak przełożyć się na zwiększenie liczby eskadr bojowych brytyjskich wojsk lotniczych w trzeciej dekadzie bieżącego wieku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.