Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcy zainteresowani KF-X

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 grudnia 2010

Według Hürriyet Daily News, Turcja rozpatruje przyłączenie się do koreańsko-indonezyjskiego programu budowy myśliwca KF-X. To jedna z alternatyw rozwoju wojsk lotniczych.

</span>Turcja, mimo bardzo prawdopodobnego złożenia zamówienia na ok. 100-120 F-35, przygotowuje się wstępnie na zakup drugiej partii samolotów wielozadaniowych, prawdopodobnie dla zastąpienia starszych F-16, stanowiących obecnie podstawowe wyposażenie wojsk lotniczych / Zdjęcie: WL Turcji

Turecki dziennik powołał się na anonimowego informatora w ministerstwie obrony. Potwierdził on fakt zainteresowania Ankary programem rozwoju myśliwca KF-X (zobacz także: Wspólny myśliwiec Korei Płd. i Indonezji).

Został on zapoczątkowany w 2001, jednak po kilku latach prace wstrzymano, ze względu na wysokie koszty i brak zamówień w wystarczającej ilości, dla uczynienia przedsięwzięcia opłacalnym. Tym bardziej, że równolegle Seul zadeklarował zakup amerykańskich F-35.

Sytuacja zmieniła się w ubiegłym roku, kiedy podpisano z Indonezją umowę o współpracy w rozwoju nowej konstrukcji. Program o szacowanej wartości ponad 4 mld USD w 60% ma być finansowany przez rząd Korei Południowej, w 20% przez władze Indonezji. Do 2020 powinno powstać 5 prototypów, z których jeden zostanie wybrany jako wzorzec produkcji seryjnej. Oba kraje zadeklarowały zakup po ok. 50 samolotów tego typu.

Według Hürriyet Daily News, Turcja rozpatruje możliwość przystąpienia do programu na podobnych warunkach, co Indonezja. Na razie jednak negocjacje mają na celu nie tyle osiągnięcia porozumienia, ale ustalenie potencjału i zagrożeń przedsięwzięcia, co będzie podstawą do podjęcia decyzji przez rząd.

Co więcej, opcja ta nie jest jedyną. Lockheed Martin oferuje Ankarze zwiększenie zamówienia na F-35, ponad 100 egz., zadeklarowanych w 2007 przez władze. Według informacji z ubiegłego roku, w grę wchodzi dodatkowe 20 maszyn z opcją na kilkadziesiąt kolejnych. Jest to o tyle prawdopodobne, że Lockheed i TAI osiągnęły wstępne porozumienie, odnośnie sprzedaży licencji i rozpoczęcia produkcji Lightningów II w Turcji.

Także Włosi prowadzą intensywne zabiegi marketingowe. Dotyczą one ewentualnej sprzedaży samolotów Eurofighter. Oferent powołuje się przy tym na fakt, że zakup europejskich samolotów, nie kłóci się z pozyskaniem F-35, gdyż obie konstrukcje uzupełniają się - pierwszy przeznaczony jest przede wszystkim do wywalczenia przewagi w powietrzu, drugi do zadań uderzeniowych. Przedstawiciele Finmeccanica zaproponowali nawet Turkom kilka dni temu, współuczestnictwo w rozwoju kolejnego modelu Eurofightera.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.