Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mistral wygrał przetarg w FR

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 grudnia 2010

Francuski śmigłowcowiec desantowy Mistral został wybrany w rosyjskim przetargu na wyposażenie WMF. Kontrakt z DCNS ma być podpisany do końca roku.

Przetarg został ogłoszony 26 października 2010. O jego rozstrzygnięciu poinformował wczoraj szef sztabu SZ FR gen. armii Nikołaj Makarow. Dotąd nie podano oficjalnie, jacy oferenci rywalizowali z DCNS (Śmigłowcowiec z przetargu, 2010-08-19). Nieoficjalnie podawano, że zapytania skierowano do Navantii oferującej okręt klasy Juan Carlos I, Daewoo Marine Shipbuilding & Engineering z Tokto i TKMS z okrętem proj. MDH200.

Wybór Mistrala nie jest niespodzianką. Od rozmów z Francuzami zaczęły się dyskusje o potrzebie zakupu okrętu podobnej klasy od dostawcy zagranicznego (Potwierdzenie rosyjskich Mistrali, 2009-08-31). Inni oferenci zostali wykorzystani zapewne głównie dla wzmocnienia pozycji negocjacyjnej Rosjan.

Nieoficjalnie szacuje się, że kontrakt dotyczący Mistrali może być wart 1,5 mld USD. Pierwszy okręt mógłby być dostarczony najwcześniej za 3 lata. Niedawno przedstawiciele DCNS mówili o końcu 2013, jako najwcześniejszej możliwej dacie dostawy. Okręt będzie zapewne wyposażony w wiele rosyjskich systemów uzbrojenia, w tym śmigłowce pokładowe Kamowa. Kolejne okręty byłyby budowane przez stocznie rosyjskie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.