Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniejszy budżet Pentagonu

Strategia i polityka, 15 grudnia 2010

Propozycje komisji kontroli wydatków rządowych Senatu USA zakładają zmniejszenie budżetu obronnego o 10,3 mld USD. To kolejna propozycja cięć wydatków obronnych.

</span>Kontrolowana eksplozja IED w Afganistanie. Amerykańscy parlamentarzyści zapewniają, że cięcia nie wpłyną na działania wojskowe w tym kraju. Redukowanie deficytu budżetowego w dłuższej perspektywie czasu musi się jednak wiązać z koniecznością zmniejszenia zaangażowania zagranicznego USA / Zdjęcie: DO USA

Propozycje senatu związane są z planem drastycznych oszczędności budżetu federalnego. Redukcja wydatków w roku finansowym 2011, ma osiągnąć 1,2 bln USD, dla zmniejszenia ogromnego deficytu. Ze względu na zaciętą walkę między przedstawicielami różnych grup nacisków, parlament nie uchwalił jeszcze budżetu, który formalnie powinien wejść w życie 1 października bieżącego roku. Wszystkie resorty działają na podstawie prowizoriów.

Odnośnie wydatków wojskowych, izba reprezentantów zaproponowała przeznaczenie 513 mld USD bezpośrednio dla Pentagonu oraz 157,8 mld na operacje zagraniczne. Senat natomiast zaproponował redukcję tej pierwszej sumy o 4 mld USD. Oznacza to pozostanie na poziomie z 2009, a po uwzględnieniu inflacji, spadek o kilka procent.

Budżet zostanie jednak przyjęty dopiero po uzgodnieniu stanowisk. Nie będzie to proste, ponieważ Demokraci optują raczej za prowadzeniem kolejnego prowizorium, co pozwoli na głosowanie pełnego budżetu już przez 112. kongres, czyli po wejściu do niego parlamentarzystów z ostatnich wyborów. Dzięki temu partia opozycyjna miałaby większość w izbie niższej i więcej niż obecnie przedstawicieli w senacie.

Przedstawione liczby pokazują jednak, że w przyszłym roku Pentagon czeka prawdopodobnie seria bolesnych cięć, zarówno odnośnie wydatków majątkowych, jak i osobowych. Niemal pewnym jest np. zmniejszenie tych drugich, poprzez zwiększenie pensji żołnierzy o 1,4%, przy 2-procentowej inflacji. Pobory cywilów mogą być zamrożone na 2 lata.

Możliwym jest, że to tylko przedsmak kolejnych redukcji. Część analityków uważa, że oszczędności na wydatkach obronnych, powinny osiągnąć nawet do 110 mld USD rocznie (zobacz: Jak zaoszczędzić bilion USD?). Realizowane w takim wymiarze zmusiłyby jednak do skokowego zmniejszenia aktywności zagranicznej, zarówno w Afganistanie, jak i przez redukcję liczebności kontyngentów z sojuszniczych państwach.

Na pełną analizę potencjalnych cięć należy jednak poczekać do czasu przyjęcia budżetu. Pomijając fakt, że przedstawione wartości prawdopodobnie się jeszcze zmienią, dopiero wtedy będzie można oszacować wojskowe wydatki innych resortów, w tym energetyki (program nuklearny), NASA (tajne programy kosmiczne), a także wydatki pośrednie, np. resortu zdrowia na opiekę medyczną nad weteranami. Możliwym jest również, że parlament - podobnie jak w latach poprzednich - przeznaczy dodatkowe sumy na finansowanie działań zbrojnych.

W poprzednich latach bezpośrednie wydatki wojskowe USA przekraczały 700 mld USD, czyli 4,5-5% PKB, a razem ze wszystkimi pośrednimi - głównie związanymi z emeryturami i opieką zdrowotną dla byłych żołnierzy oraz kosztami obsługi kredytów wojskowych - szacowane są nawet na ponad 1 bln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.