Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jak zaoszczędzić bilion USD?

Strategia i polityka, 13 czerwca 2010

Grupa amerykańskich ekspertów przedstawiła propozycje zmian w strukturze sił zbrojnych dla uzyskania oszczędności, w wymiarze 1,1 bln USD w ciągu najbliższej dekady.

</span>Wśród zaproponowanych do skasowania programów, wymieniono również samolot hybrydowy V-22 Osprey. Jeżeli drakońskie oszczędności zostaną wprowadzone w życie, los tego i podobnych przedsięwzięć zostanie przesądzony / Zdjęcie: USMC

Eksperci zostali poproszeni o przedstawienie swoich opinii przez kilkunastu parlamentarzystów, którzy postawili sobie za cel określenie możliwości zmniejszenia wydatków Pentagonu o 1,1 bln USD w ciągu dekady, czyli średnio o 110 mld USD rocznie.

Powodem jest konieczność utrzymania w ryzach zadłużenia państwa. Obecnie wynosi ono 13 bln USD, a roczny deficyt budżetowy to 1,4 bln USD. Ze względu na ograniczone możliwości zwiększania przychodów, szczególnie w okresie kryzysu, koniecznym są poważne cięcia wydatków.

Drugim założeniem parlamentarzystów było nie naruszenie amerykańskiego bezpieczeństwa i potencjału sił zbrojnych do wykonywania podstawowych zadań.

Z tego względu wszyscy eksperci uznali, że oszczędności nie mogą dotyczyć wydatków na operacje zagraniczne. Cięcia mogłyby dotyczyć jedynie sum, przeznaczonych na bieżącą, pokojową działalność wojsk.

Według szacunków biura budżetowego Kongresu USA, wyniosą one w ciągu najbliższej dekady 7,4 bln USD. Zmniejszenie tej sumy aż o 15% musiałoby postawić siły zbrojne w obliczu konieczności całkowitej zmiany planów rozwoju, poważnym problemem byłaby również sytuacja zakładów przemysłu obronnego.

Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. zmniejszenie liczby okrętów wojennych US Navy do 230 (o ok. 25%), w tym dwóch lotniskowców, wraz z jednostkami lotnictwa pokładowego czy ograniczenie liczby aktywnych głowic atomowych do 1000, z jednoczesnym wycofaniem bombowców, służących ich przenoszeniu.

Wskazano również, że zmniejszenie o jedną trzecią liczebności kontyngentu w Europie (do 35 tys.) i w Azji (do 65 tys.), powinno przynieść 80 mld USD oszczędności w ciągu 10 lat. Kolejne 147 mld może dać likwidacja 5 brygad US Army i 4 batalionów Marines, co doprowadzi do zmniejszenia etatów o 30 tys.

Rozpatrywanym rozwiązaniem jest likwidacja dwóch skrzydeł lotnictwa myśliwskiego, co mogłoby się przełożyć na zmniejszenie liczby zamawianych w przyszłości samolotów F-35, ale również nowych tankowców powietrznych.

Zwrócono także uwagę, że najprostszym rozwiązaniem byłoby wygaszenie aktywności zagranicznej, co powinno zagwarantować uzyskanie jeszcze większej kwoty.

Wypowiedzi ekspertów miały charakter hipotetyczny. Do tej pory jedynym oficjalnym wezwaniem do oszczędności był niedawny nakaz sekretarza obrony, Roberta Gatesa, by podległe mu instytucje i rodzaje sił zbrojnych wygospodarowały w ciągu najbliższych 5 lat 100 mld USD. Kwoty te - częściowo uzyskane z likwidacji mniej istotnych programów - nie zostaną jednak przekazane do budżetu centralnego, a wykorzystane do dofinansowania priorytetowych przedsięwzięć.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.