Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Znana przyczyna upadku 3 Glonass-M

Astronautyka, Strategia i polityka, 17 grudnia 2010

Przewodniczący komisji badającej przyczynę upadku do Pacyfiku 3 satelitów Glonass-M podał, że powodem niepowodzenia było zatankowanie zbyt dużej ilości paliwa do bloku przyspieszającego DM-03.

Dyrektor Generalny CNIIMasz Giennadij Rajkunow poinformował dziś, że przyczyną niepowodzenia misji Protona M z blokiem DM-03, który miał 5 grudnia wynieść 3 satelity Glonass-M (3 Glonass-M w Pacyfiku, 2010-12-05), był błąd w dokumentacji. Nieprawidłowo została zapisana w niej formuła tankowania paliwem bloku przyspieszającego DM-03. Wskutek tego do jego zbiorników wlano 1-1,5 t paliwa więcej niż było to potrzebne. Cięższy blok z satelitami nie został przez to rozpędzony do odpowiedniej prędkości. Była ona mniejsza o 100 m/s od wymaganej. Wskutek tego trajektoria lotu odchyliła się o 8o od prawidłowej i blok nie mógł wejść na zadaną orbitę.

Informacje o możliwym błędnym zatankowaniu rakiety wynoszącej satelity Glonass-M pojawiały się już w mediach obok innych wersji (Błąd programistów?, 2010-12-06). Podejrzewano jednak raczej prosty błąd obsługi lub awarię paliwomierza. Tymczasem zawiodły podstawowe procedury w RKK Energia i na kosmodromie Bajkonur. W szczególności dotyczy to weryfikacji dokumentacji i kontroli czynności przygotowawczych przed startem. Skutkiem tego może być dymisja szefa agencji Roskosmos, Anatolija Pierminowa. Do zajęcia jego stanowiska pretenduje dwóch kandydatów: pierwszy wiceminister obrony Władimir Popowkin i prezes RKK Energia Witalij Łopota.

Komisja nie stwierdziła nieprawidłowości w działaniu rakiety Proton-M. Następny start - zaplanowany na 20 grudnia - ma odbyć się zgodnie z planem. Proton-M z blokiem DM-03 ma wynieść satelitę Eutelsat KA-SAT.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.