Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Glonass-K nie wystartuje w br.

Astronautyka, Strategia i polityka, 22 grudnia 2010

Odwołano planowany na 27-28 grudnia start satelity Glonass-K. Nie jest gotowy system naziemnej kontroli misji.

Decyzję o odwołaniu startu planowanego na 27-28 grudnia (3 Glonass-M w Pacyfiku, 2010-12-05) podjęła wczoraj komisja państwowa ds. badań systemów kosmicznych i kompleksów podwójnego przeznaczenia. Okazało się bowiem, że nie jest jeszcze gotowy naziemny kompleks kierowania misją. Specjaliści agencji Roskosmos nie przedstawili też dokumentacji świadczącej o zakończeniu prób fabrycznych satelity Glonass-K. Komisja podjęła decyzję o przeniesieniu startu na przyszły rok. Jej kolejne posiedzenie ma odbyć się 20 stycznia 2011.

Glonass-K ma startować z Plesiecka w Obwodzie Archangielskim. Przeniesienie miejsca startu, zaplanowane w 2007, ma uniezależnić Rosję od niepewnego partnera zagranicznego - Kazachstanu, gdzie znajduje się Bajkonur. Spowoduje jednak, że jednocześnie przez rakietę nośną - Sojuz-2-1B z blokiem przyspieszającym Fregat - będzie wynoszony tylko jeden satelita, a nie 3, jak wypadku Protona-M z blokiem DM-03, startującego z Bajkonuru.

Glonass-K to pierwszy satelita nowej generacji o czasie funkcjonowania wydłużonym do 10 lat i z kodowo rozdzielonymi sygnałami. To konstrukcja opracowana przez ISS im. Rieszietniewa. Satelitę Glonass-K No11 dostarczono do Plesiecka 12 grudnia (na zdjęciu). Ma on - wraz z dwoma rezerwowymi Glonass-M - zastąpić na orbicie 3 Glonass-M, które uległy zniszczeniu po nieudanym starcie Protona-M na początku grudnia (Znana przyczyna upadku 3 Glonass-M, 2010-12-17).

Plan startów na rzecz systemu GLONASS w 2011 jeszcze nie został zatwierdzony. Roskosmos przewiduje nieoficjalnie, że w przyszłym roku na orbitach znajdzie się 5 nowych satelitów Glonass-K i Glonass-M. Obecnie w systemie funkcjonuje 20 satelitów, 2 są do niego wprowadzane, a 4 pozostają w rezerwie. Do całkowitego pokrycia terytorium Rosji sygnałami systemu potrzeba 18 satelitów, by objąć nim cały świat - 24.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.