Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Uzbrojenie za 26 mld USD

Strategia i polityka, 11 stycznia 2011

Tyle mogą kosztować w najbliższych latach zakupy amerykańskiego wyposażenia wojskowego i policyjnego przez Irak. Połowa z tej sumy została już zakontraktowana.

Jedna z największych podpisanych już umów, dotyczyła zakupu 140 czołgów podstawowych M1A1 Abrams. Połowa z nich została dostarczona. Trafiły do 9. Dywizji. Władze w Bagdadzie zapowiedziały zakup drugiej partii, również 140 pojazdów, w najbliższej przyszłości / Zdjęcie: DO USA

Waszyngton jest głównym dostawcą wyposażenia wojskowego dla Iraku. Bagdad zamawia również sprzęt w innych państwach (zobacz np.: Irackie dostawy), jednak w dużej mierze kontrakty realizowane są przez amerykańskich pośredników, nie mają również tak dużej wartości, jak te podpisane z USA.

Awizowane w 2008 wielomiliardowe zamówienia, w większości nie zostały sfinalizowane, z powodu ograniczeń budżetowych niedawnego kryzysu gospodarczego. Dotyczy to np. zakupu samolotów F-16 (zobacz: 18 F-16IQ za 4,2 mld USD).

Mimo tego, według agencji RIA Novosti, powołującej się na iracki dziennik Al Ittihad, władze w Bagdadzie podpisały już z Amerykanami umowy o wartości 13 mld USD, a w najbliższych latach mają wartość tę podwoić. Rzecznik irackiego ministerstwa obrony poinformował, że zakupy te dotyczą sprzętu zarówno dla wojska, jak i służb podległych resortowi spraw wewnętrznych.

Dane te są w zasadzie zgodne z szacunkami ARMS-TASS, która podała, że w latach 2004-2008 Irak kupił broń o wartości 8,62 mld USD, głównie z USA (zobacz: Irak największym importerem uzbrojenia).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra