Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uzbrojenie za 26 mld USD

Strategia i polityka, 11 stycznia 2011

Tyle mogą kosztować w najbliższych latach zakupy amerykańskiego wyposażenia wojskowego i policyjnego przez Irak. Połowa z tej sumy została już zakontraktowana.

Jedna z największych podpisanych już umów, dotyczyła zakupu 140 czołgów podstawowych M1A1 Abrams. Połowa z nich została dostarczona. Trafiły do 9. Dywizji. Władze w Bagdadzie zapowiedziały zakup drugiej partii, również 140 pojazdów, w najbliższej przyszłości / Zdjęcie: DO USA

Waszyngton jest głównym dostawcą wyposażenia wojskowego dla Iraku. Bagdad zamawia również sprzęt w innych państwach (zobacz np.: Irackie dostawy), jednak w dużej mierze kontrakty realizowane są przez amerykańskich pośredników, nie mają również tak dużej wartości, jak te podpisane z USA.

Awizowane w 2008 wielomiliardowe zamówienia, w większości nie zostały sfinalizowane, z powodu ograniczeń budżetowych niedawnego kryzysu gospodarczego. Dotyczy to np. zakupu samolotów F-16 (zobacz: 18 F-16IQ za 4,2 mld USD).

Mimo tego, według agencji RIA Novosti, powołującej się na iracki dziennik Al Ittihad, władze w Bagdadzie podpisały już z Amerykanami umowy o wartości 13 mld USD, a w najbliższych latach mają wartość tę podwoić. Rzecznik irackiego ministerstwa obrony poinformował, że zakupy te dotyczą sprzętu zarówno dla wojska, jak i służb podległych resortowi spraw wewnętrznych.

Dane te są w zasadzie zgodne z szacunkami ARMS-TASS, która podała, że w latach 2004-2008 Irak kupił broń o wartości 8,62 mld USD, głównie z USA (zobacz: Irak największym importerem uzbrojenia).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.