Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

80 mln USD za seryjne F-35

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 stycznia 2011

Hans Hillen holenderski minister obrony poinformował niższą izbę parlamentu, że obecnie prognozowana cena jednego F-35 to 59,7 mln Euro, czyli równowartość ok. 80 mln USD.

Holendrzy zamierzają kupić 85 Lightningów II dla zastąpienia starzejących się F-16. Wstępnie zarezerwowali na ten cel 6,2 mld Euro. Ze względu na wzrost kosztów, będą musieli podnieść tę kwotę lub zmniejszyć liczbę kupowanych myśliwców / Zdjęcie: USAF

Według holenderskich mediów, minister Hillen odpowiedział pisemnie na interpelacje poselskie, przedstawiając parlamentarzystom po raz pierwszy szacunkowy koszt jednostkowy Lightningów II.

Jednocześnie odpowiedź wskazuje na realny wzrost kosztów programu. 59,7 mln Euro to kwota o 12,3 mln Euro wyższa, niż szacunki z 2009. Faktem jest, że średnioroczny kurs dolara do Euro był wtedy wyższy (wahał się w przedziale 1,28-1,49), wobec obecnego przelicznika 1,33. Istotna część wzrostu kosztu jednostkowego spowodowana jest jednak zwiększeniem cen produkowanych w USA samolotów, co musiał przyznać minister Hillen. Dodał również, że wartość ta dotyczy samego samolotu, bez uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego.

Koszty użytkowania holenderskich F-35 oceniono na 3,9 mln Euro rocznie za jeden egz. Oznacza to wzrost całkowitych wydatków na ten cel - przy założeniu wykorzystywania samolotów przez 30 lat - z 7 do 10 mld Euro, w stosunku do prognoz z 2002.

Szef resortu obrony poinformował, że w przypadku ostatecznej, pozytywnej decyzji parlamentu (zobacz również: Holandia - ku rezygnacji z F-35), zezwalającej na zakup samolotów testowych, pierwsze F-35 dla Holandii mogłyby zostać przekazane odpowiednio w sierpniu 2012 i marcu 2013. Myśliwce nie trafiłyby jednak do Europy. Pozostałyby w USA, uczestnicząc w programie testów. Za ich sterami zasiedliby jednak holenderscy piloci.

Po odbytych w czerwcu 2010 wyborach parlamentarnych, atmosfera dla zakupu amerykańskich samolotów zdecydowanie poprawiła się. Ugrupowania, posiadające większość, popierają transakcję. Według obserwatorów miejscowej sceny politycznej, wydanie zezwolenia na pozyskanie maszyn testowych jest niemal przesądzone.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra