Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MMRCA do końca 2011?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 20 stycznia 2011

Indyjski wiceminister obrony, M. M. Pallam Raju poinformował, że Indie zamierzają wybrać zwycięzcę przetargu na 126 samolotów wielozadaniowych do końca bieżącego roku.

Indyjskie wojska lotnicze wycofają w ciągu najbliższych 2-3 lat ok. 80-90 posiadanych jeszcze MiGów-21 starszych wersji, zaś 121 przedstawionych na zdjęciu, zmodernizowanych myśliwców MiG-21 Bison zakończy loty w 2017-2025. Zmniejsza się również liczba MiGów-27. Powinny je zastąpić zarówno rodzime Tejasy, jak i samoloty zagraniczne, pozyskane w ramach programu MMRCA / Zdjęcie: Sheeju

Oświadczenie zostało wygłoszone wczoraj, przy okazji konferencji, zorganizowanej przez indyjską izbę handlu i przemysłu. Minister stanu resortu obrony powiedział dokładnie, że ma nadzieję na wybranie zwycięzcy do końca roku. Przy braku informacji o aktualnym statusie programu, nawet takie zapewnienie wywołało spory oddźwięk w specjalistycznych mediach.

Procedura wyboru dostawcy 126 myśliwców - z których 108 ma być zmontowanych w zakładach HAL - rozpoczęła się w 2007. Próby w locie i podatności obsługowej 6 konkurencyjnych konstrukcji (Lockheed Martin F-16IN Super Viper, Boeing F/A-18 Super Hornet, Saab JAS39 Gripen NG, MiG-35, Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon) zakończyły się w połowie ubiegłego roku.

Według informacji mediów, na podstawie testów wojska lotnicze wybrały do finałowego etapu przetargu Rafale i Typhoona (zobacz: Rafale i Typhoon w przetargu indyjskim), jednak decyzji tej nie potwierdziło oficjalnie ministerstwo obrony.

Według Pallama Raju ciągle trwa ocena ofert offsetowych oraz warunków przekazania technologii. Dopiero po zakończeniu tych prac, można spodziewać się oficjalnych decyzji resortu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.