Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kounotori 2 w drodze ku MSK

Astronautyka, 24 stycznia 2011

W sobotę odbył się udany start japońskiej rakiety HII-B, która wyniosła moduł transportowy Kounotori 2. Połączy się on 27 stycznia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (MSK).

Start japońskiej rakiety z centrum kosmicznego Tanegashima / Zdjęcie: JAXA

Ze względu na złą pogodę, start opóźnił się o dwa dni (zobacz: Opóźnienie startu japońskiej rakiety). Ostatecznie HII-B wystartowała o godz. 14.38 (6.48 czasu polskiego).

W ciągu następnych dwóch minut wyłączyły się i oddzieliły silniki pomocnicze. Silnik główny przestał pracować po prawie 5 minutach, po czym nastąpiło odłączenie 1. i 2. stopnia rakiety. Silnik drugiego członu zwiększał prędkość aż do 16. minuty po starcie. Kilkanaście sekund później układ napędowy odseparował się od modułu.

Kounotori 2 dopiero 27 stycznia połączy się z MSK. Przewozi kilka ton zaopatrzenia, głównie wodę i żywność. Po załadowaniu odpadami, moduł zostanie skierowany ku Ziemi i powinien spalić się w górnych warstwach atmosfery.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra