Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zamówienie seryjnych Posejdonów

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 25 stycznia 2011

Przedstawiciele Pentagonu i Boeinga podpisali 21 stycznia porozumienie o zakupie pierwszych 6 samolotów morskich P-8A Poseidon. Koncern dostarczy 6 maszyn za 1,53 mld USD.

Posejdony to przebudowane wersje B737-800 o zwiększonym zasięgu lotu. Seryjne samoloty zostaną wyposażone w boje hydroakustyczne, bomby głębinowe, torpedy, a do zwalczania okrętów nawodnych - pociski AGM-84 Harpoon. Przewidywany jest również wariant rozpoznania radioelektronicznego. Pentagon zamierza zamówić 117 samolotów seryjnych / Zdjęcie: Boeing

Boeing został wybrany jako dostawca następcy Lockheeda P-3C Orion w 2004. Od tego czasu, na mocy odrębnej umowy, zbudował 5 z zamówionych 6 prototypów, które przechodzą obecnie okres intensywnych prób. Oblot pierwszego z nich odbył się w kwietniu 2009 (zobacz: Oblot Posejdona).

Zgodnie z podpisaną 21 stycznia umową z Pentagonem, koncern dostarczy 6 samolotów produkcji niskoseryjnej. Ostatni z nich powinien zostać przekazany lotnictwu US Navy w styczniu 2013. W tym samym roku powinny one osiągnąć wstępną gotowość operacyjną.

Wartość kontraktu wynosi 1,529 mld USD, na co składa się cena samolotów, pakiet urządzeń serwisowych, części zamiennych, wsparcie logistyczne i szkolenia. W pracach - jako poddostawy Boeinga - uczestniczą m.in. Raytheon, Northrop Grumman, Spirit AerSystems, GE Aviation Systems, Marshall Aerospace, CFMI, Bae Systems i Marotta.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.