Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Atlantis jeszcze poczeka

Strategia i polityka, 04 stycznia 2008

NASA po raz kolejny odłożyła start wahadłowca Atlantis. Wystartuje on nie wcześniej niż 24 stycznia, prawdopodobnie dopiero w lutym. Powodem jest konieczność zmodernizowania systemu czujników paliwa zewnętrznego zbiornika na ciekły wodór.

Moment demontażu elektrycznego łącznika na stanowisku startowym 39A. Element został przesłany do Marshall Space Flight Center w Huntsville. Razem z systemem czujników zewnętrznego zbiornika z wodorem będzie tam zmodyfikowany dla zapewnienia odpowiednich odczytów. Złe wskazania są przyczyną odwlekania misji Atlantisa / Zdjęcie: NASA

Atlantis ma dostarczyć europejski moduł laboratoryjny Columbus na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start odwoływano już dwukrotnie (zobacz: Start Atlantisa przełożony na przyszły rok). Powodem jest niesprawność czujników systemu odcinania paliwa w głównym zbiorniku wodoru (ECO, engine cutoff), co wykryto po jego napełnieniu.

27 grudnia NASA - po fiasku naprawienia uszkodzeń - zdecydowała się na modyfikację całego systemu sensorów paliwowych. Prace mają zakończyć się nie wcześniej niż 24 stycznia. John Shannon, przedstawiciel agencji odpowiedzialny za program misji promów kosmicznych, poinformował, że najbardziej prawdopodobnym terminem startu jest 2 lub 7 lutego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.