Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Arthury dla Korei

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 31 stycznia 2011

Saab poinformował dzisiaj, że dostarczy radary pola walki Arthur dla wojsk lądowych Republiki Korei o wartości 450 mln SEK. Saab jest poddostawcą koreańskiej LIG Nex1.

Koreańczycy wykorzystują już 6 zestawów szwedzkich radarów pola walki, zamówionych w 2007 / Zdjęcie: Saab

Arthury dla Korei zostaną dostarczone w najnowszej wersji C. Stacja, dzięki większej antenie, pozwala na wykrycie pocisków moździerzowych na dystansach do 55 km. W odniesieniu do pocisków artyleryjskich i pocisków rakietowych wartość ta wynosi odpowiednio 31 i 50-60 km. Radar może wykrywać do 100 obiektów na minutę, z dokładnością ich lokalizacji do 0,1-0,2% odległości, a więc rzędu kilkudziesięciu metrów.

Zamówienie może wiązać się z niedawną wymianą ognia między jednostkami artylerii KRL-D i Republiki Korei w rejonie wyspy Yeonpyeong. Okazało się wtedy, że dopiero wykorzystanie radarów pola walki pozwoliło na precyzyjne określenie pozycji przeciwnika (zobacz: Wzmocnienia na Yeonpyeong).

Saab będzie ponownie poddostawcą koreańskiej spółki LIG Nex1, która wykonuje część prac montażowych i zajmuje się dopasowaniem stacji do wymogów użytkownika, a także jej zabudową na rodzimych samochodach ciężarowych.

Wartość szwedzkiej części kontraktu (ok. 70 mln USD) sugeruje, że w grę może wchodzić zamówienie nawet na 10 lub więcej zestawów, co byłoby jednym z największych jednorazowych zakupów tego systemu. Do tej pory dostarczono ok. 60 radarów Arthur, które są wykorzystywane przez wojska lądowe Szwecji, Norwegii, Danii, Czech, Grecji, Hiszpanii, Singapuru, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Kanady i Włoch, przy czym te dwa ostatnie kraje wypożyczyły systemy na rzecz swoich kontyngentów w Afganistanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.