Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tysiąc haubic M777

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 lutego 2011

BAE Systems otrzymało zamówienie amerykańskiego departamentu obrony na 46 holowanych haubic M777 kalibru 155 mm. Zwiększyło to portfel zamówień do 1001 egz.

Dzięki wykorzystaniu tytanu, masa M777 została zredukowana do mniej niż 4,2 t. Pozwala to na transportowanie haubicy pod średniej wielkości śmigłowcami. Starsze, klasyczne amerykańskie M198 mają masę 7,2 t, przy nieznacznie gorszych parametrach technicznych / Zdjęcie: USMC

M777 to brytyjska konstrukcja, wybrana przez amerykańskie wojska lądowe i piechotę morską, a później również przez Kanadę i Australię (zobacz np.: Akceptacja dla australijskich M777). Jest montowana w zakładach BAE Systems w USA, choć części o wartości 30% ceny działa nadal sprowadzane są z Wielkiej Brytanii.

Pierwsze haubice trafiły do jednostek Marines i wojsk lądowych Kanady w 2005. Te ostatnie wysłały 6 dział do Afganistanu już rok później. Wkrótce trafiły - wraz z Amerykanami - do Iraku i już w większych ilościach ponownie do Afganistanu.

Amerykanie zamawiają M777 partiami od kilku lat. Ostatni kontrakt z 21 lutego, dotyczący zakupu 46 haubic, podniósł liczbę amerykańskich dział do 929 egz. W połączeniu z dotychczasowymi zamówieniami Kanady (łącznie 37 haubic) i Australii (35), zwiększyło to portfel zamówień do 1001 egz.

Przedstawiciele BAE Systems zdają sobie sprawę, że zamówienia Pentagonu wkrótce się wyczerpią. Liczą jednak na zainteresowanie odbiorców zagranicznych. Największym mogą być Indie, które chcą pozyskać 145 holowanych haubic kalibru 155 mm, zdecydowały się nawet na zakup M777 (zobacz: Oferta za 647 mln USD). Transakcja nie została jednak sfinalizowana i obecnie trwa nowy przetarg, którego wynik nie jest jeszcze przesądzony


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.