Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy z Mistralami?

Marynarka wojenna, 06 marca 2011

Według rosyjskich mediów, powołujących się na nieoficjalne źródła, Moskwa i Paryż nie uzgodniły jeszcze sumy kontraktu, dotyczącego budowy dwóch okrętów desantowych typu Mistral.

Mistral to jednostka o wyporności pełnej 21 tys. t, mogąca wykonywać po niewielkich aranżacjach kilka funkcji: okrętu desantowego, towarowego, lotniczego (jako platforma dla śmigłowców), dowódczego i szpitalnego. Ze 199-metrowego pokładu jednocześnie operuje 6 śmigłowców, w tym jeden o masie do 33 t, a hangary pomieszczą 16 dużych maszyn. W przypadku wykorzystania jednostki jako śmigłowcowca, możliwym jest operowanie z niego do 35 lżejszych helikopterów. Okręt może również przewozić do 900 żołnierzy lub transportować 40 czołgów podstawowych. Wyposażono go w4 kutry desantowe i 2 poduszkowce / Zdjęcie: MO Francji

Według Kommiersanta, wstępny protokół o zakupie 2 okrętów (zobacz: Umowa o Mistralach podpisana) ze strony rosyjskiej podpisał negocjator marynarki wojennej, wiceadm. Nikołaj Borysow. W dokumencie znalazł się zapis o kwocie 1,15 mld Euro. Jednak Borysow nie był upoważniony do podejmowania decyzji, odnośnie wartości kontraktu.

Z tego powodu Rosjanie ponownie rozpoczęli rozmowy na temat, oferując 990 mln Euro. Francuzi upierają się przy 1,15 mld. Prawdopodobnie większa część różnicy tych wartości odnosi się do kosztów przekazania technologii. Szacowane są one na 90 mln Euro. Rosjanie chcą ją otrzymać bezpłatnie.

Informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone przez przedstawicieli rosyjskiego rządu. Dymitrij Pieskow, rzecznik prasowy premiera Władimira Putina przyznał jedynie w trakcie wywiadu dla jednej z lokalnych rozgłośni radiowych, że trwają obecnie finalne rozmowy, których celem jest uzgodnienie pewnych szczegółów. Dodał jednak, że jest to normalna sytuacja przy przygotowywaniu tak dużego kontraktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.