Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowa o Mistralach podpisana

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 25 stycznia 2011

Służby prasowe prezydenta Francji poinformowały o podpisaniu kontraktu na sprzedaż Rosji 4 okrętów desantowych-śmigłowcowców typu Mistral. 2 z nich zostaną wykonane za naszą wschodnią granicą.

Mistral to jednostka o wyporności pełnej 21 tys. t, mogąca wykonywać po niewielkich aranżacjach kilka funkcji: okrętu desantowego, towarowego, lotniczego (jako platforma dla śmigłowców), dowódczego i szpitalnego. Ze 199-metrowego pokładu jednocześnie operuje 6 śmigłowców, w tym jeden o masie do 33 t, a hangary pomieszczą 16 dużych maszyn. W przypadku wykorzystania jednostki jako śmigłowcowca, możliwym jest operowanie z niego do 35 lżejszych helikopterów. Okręt może również przewozić do 900 żołnierzy lub transportować 40 czołgów podstawowych. Wyposażono go w 4 kutry desantowe i 2 poduszkowce / Zdjęcie: MO Francji

Rosja wybrała okręty typu Mistral w połowie grudnia, po rekordowo szybkim, niespełna dwumiesięcznym postępowaniu przetargowym (zobacz: Mistral wygrał przetarg w FR). Kilka dni później zakończono negocjacje, co potwierdza przypuszczenia, że kluczowe decyzje zapadły wcześniej, w okresie długotrwałych rozmów między Federacją a Republiką, w tym z udziałem najważniejszych polityków obu państw.

Dzisiaj służby prasowe prezydenta Sarkozy`ego poinformowały w lakonicznym komunikacie, że obie strony podpisały umowę w sprawie sprzedaży 4 okrętów. Stało się to w czasie wizyty głowy państwa w stoczni STX w Saint-Nazaire, gdzie odbywa się montaż Mistrali.

Potwierdzono, że dwie jednostki zostaną zbudowane właśnie tam, zaś pozostała para - w Rosji. Oświadczenie nie wnosi więc nic nowego do wiedzy, jaką dały nam o kontrakcie niedawne enuncjacje rosyjskich mediów (zobacz: 1,37 mld Euro za 2 Mistrale).

Mistrale znacząco zwiększą możliwości Rosji w dziedzinie projekcji siły z morza. Marynarka wojenna tego kraju nie posiada obecnie okrętu o podobnym potencjale. Z tego powodu transakcji były zdecydowanie przeciwne zarówno kraje nadbałtyckie, jak i Gruzja. Moskwa utrzymuje jednak, że jej śmigłowcowce będą bazowały na w rejonie Władywostoku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.