Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MD dla Afganistanu

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 marca 2011

Amerykańska MD Helicopters otrzymała zlecenie Pentagonu na wyprodukowanie 6 lekkich śmigłowców szkolnych dla afgańskich wojsk lotniczych. Wartość kontraktu to ponad 19,9 mln USD.

Śmigłowce rodziny MD500 będą pierwszymi typowo szkolnymi maszynami tego rodzaju w historii Afganistanu / Zdjęcie: MD Helicopters

Informację o podpisaniu kontraktu ujawnił wczoraj Departament Obrony USA. Zlecenie ma zostać wykonane do 31 marca 2016. Data ta dotyczy prawdopodobnie wykonania zarówno dostaw maszyn, jak i usług serwisowych oraz szkoleniowych.

MD Helicopters pokonała silną konkurencję. Na zapytanie ofertowe Pentagonu odpowiedziało 9 producentów, zaś do przetargu dopuszczono 4 podmioty.

Nie ujawniono typu śmigłowca. Producent oferuje kilka modeli lekkich modeli dla 5-8 osób. Ze względu na rozrzedzenie powietrza w wyżej położonych obszarach Afganistanu, prawdopodobnym jest jednak wybór MD530F, z silnikiem o mocy 650 KM, przeznaczonego specjalnie do działań w takich warunkach.

Po zrealizowaniu dostaw, amerykańskie śmigłowce będą pierwszymi w historii wojsk lotniczych tego kraju maszynami szkolnymi. W okresie inwazji ZSRS, afgańskie lotnictwo wykorzystywało jedynie standardowe śmigłowce bojowe i transportowe Układu Warszawskiego. Najmniejszymi we flocie były nieliczne Mi-2, używane jednak do lotów zaopatrzeniowych.

Obecnie wojska lotnicze wykorzystują jedynie uderzeniowe Mi-35 i wielozadaniowe maszyny rodziny Mi-17.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.