Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cięcia w Pentagonie

Strategia i polityka, 21 marca 2011

Sekretarz obrony, Robert Gates przedstawił program zmniejszenia zatrudnienia w resorcie i rodzajach sił zbrojnych. Redukcje obejmą m.in. 230 stanowisk najwyższych rangą urzędników cywilnych.

W cieniu rozwoju liczebności sił zbrojnych USA w ciągu ostatnich kilku lat, zwiększono znacząco zatrudnienie pracowników cywilnych (obecnie ok. 700 tys. osób) oraz zlecanie usług cywilnym przedsiębiorstwom zewnętrznym. Dotyczyło to również samego resortu obrony / Zdjęcie: USAF

W ciągu najbliższych kilku lat liczebność amerykańskich sił zbrojnych zmniejszy się o ok. 40 tys. żołnierzy (zobacz: Pentagon chce mniej pieniędzy). To pierwsza redukcja po okresie zwiększania liczby żołnierzy, związanego z wojnami w Afganistanie i Iraku.

Szukając oszczędności finansowych, najwyżsi rangą przedstawiciele Pentagonu zwrócili uwagę również na zwiększoną grupę pracowników cywilnych i zewnętrznych usługodawców. To ich będą dotyczyły największe redukcje.

Robert Gates przedstawił ostatnio zamierzenia, dotyczące zmniejszenia wydatków osobowych wśród najwyższych rangą cywilów. Zajmują oni dwa rodzaje stanowisk - starszych urzędników i wysokokwalifikowanych ekspertów.

Sekretarz obrony ujawnił, że w ciągu najbliższych 2 lat zostanie zlikwidowanych 176 stanowisk urzędniczych w samym resorcie oraz 54 w rodzajach sił zbrojnych. Redukcje - o ile to możliwe - mają następować z przyczyn naturalnych, odejść na emeryturę lub rezygnacji z posad. Nie wykluczył jednak konieczności zwolnień.

Pentagon zatrudnia również, na umowy czasowe, ok. 2500 ekspertów (do niedawna zwanych starszymi doradcami), byłych najwyższych rangą urzędników. Co siódmy z nich również straci pracę.

Kolejne, zapowiadane wcześniej cięcia, dotyczyć będą zmniejszenia zamówień dla podmiotów zewnętrznych oraz zintegrowania systemu informatycznego i kadrowego instytucji centralnych. Powinno to pozwolić, m.in. na zmniejszenie liczby informatyków aż o 80%, do 2015 włącznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.