Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Starcie o Bin Dżawad

Strategia i polityka, 29 marca 2011

W ciągu ostatnich 48 godzin siły rządowe w Libii pobiły rebeliantów w rejonie Bin Dżawad, spychając ich ponownie do Ras Lanuf. Wcześniejsze informacje o zajęciu Syrty okazały się nieprawdziwe.

Wojska rządowe wykorzystują w walkach z rebeliantami czołgi T-72 w wersjach eksportowych, a więc znacznie zubożonych, wobec sowieckich wzorców (zdjęcie z parady sprzed wybuchu walk). Mimo tego są one wystarczające przeciwko rebeliantom. Ich działa bezodrzutowe i granatniki przeciwpancerne mają za mały zasięg na otwartych terenach pustyni. Wyrzutnie BM-21 są zaś nieprzydatne na dystansach bezpośredniego starcia

Okazało się, że 28 marca - kiedy opozycjoniści donosili o zajęciu Syrty (zobacz: Ofensywa rebeliantów) - ich czołowe oddziały znajdowały się w Harawah, ok. 70 km od tego miasta, prowadząc rozmowy z lokalną starszyzną na temat przyłączenia się do rebelii. Negocjacje zakończyły się niepowodzeniem. Przyjezdni zostali ostrzelani i zmuszeni do wycofania się z Harawah. Jednocześnie wojska rządowe przeprowadziły od strony pustyni szereg lokalnych ataków na rozciągniętą na głównej drodze kolumnę rebeliantów, zmuszając ich do bezładnego odwrotu.

Dzisiaj siły wierne Muamarowi Kaddafiemu kontynuowały akcję zaczepną, przesuwając się o kilkadziesiąt km na wschód. Zajęły 9-tysięczne miasto Bin Dżawad, po bezpośrednich walkach o tę miejscowość i wymianie ognia artyleryjskiego. Według ostatnich informacji, znajdują się na podejściach do Ras Lanuf.

Na podstawie relacji zagranicznych korespondentów, można szacować siły opozycjonistów na ponad tysiąc bojowników. Siły rządowe nie są znane. Można jednak przypuszczać, że nie są zdecydowanie liczniejsze. Wcześniejsze doniesienia sugerują, że żołnierze pochodzą z pododdziałów Brygady Saadi, czyli jednego z trzech związków taktycznych, wiernych wobec Kaddafiego i dowodzonych przez jednego z jego synów (stąd nazwa formacji; inny syn, Chamis dowodzi siłami w rejonie Misraty).

To właśnie uderzenia tych brygad przyczyniły się do szybkich postępów wojsk rządowych w połowie marca. Normalne jednostki wojskowe, korzystające z żołnierzy służby zasadniczej z różnych regionów kraju, ze względu na liczne dezercje lub przechodzenie na stronę rebeliantów, praktycznie utraciły zdolność do prowadzenia aktywnych działań.

Ostatnie wydarzenia możliwe były z powodu braku aktywności samolotów zagranicznych w rejonie walk. Rebelianci i dziennikarze zgodni informują o braku uderzeń lotniczych na wojska rządowe.

Przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest jasna. Aktywność sił koalicyjnych - według oficjalnych danych Departamentu Obrony USA - utrzymywała się w ciągu ostatnich kilku dni na podobnym poziomie. W dniach 24-28 marca wykonywano nad Libią od 153 do 178 lotów w ciągu doby. Jednocześnie stale wzrastała liczba misji uderzeniowych. Dane, dotyczące dzisiejszego dnia będą dostępne dopiero jutro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.