Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zniszczenie składu amunicji

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 01 kwietnia 2011

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało dzisiaj o zniszczeniu bunkrów amunicyjnych w rejonie Sabhy. Akcję przeprowadziły 28 marca samoloty RAF i USAF.

Składnica przed bombardowaniami, po lewej (zdjęcie wykonano 9 marca) i po akcji amerykańskich i brytyjskich samolotów. Widać zniszczenia większość bunkrów (prawdopodobnie poza dwoma z lewej strony) oraz pozostałych obiektów bazy. Wybuchy zasypały piaskiem wszystkie wewnętrzne drogi / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Składnica znajduje się w rejonie Sabhy, 113-tysięcznego miasta, leżącego - w linii prostej - ok. 600 km na południe od nadmorskiej Misraty. Według danych wywiadowczych, właśnie stąd zaopatrywane były w amunicję artyleryjską i strzelecką oddziały rządowe, oblegające Misratę i Zintan na zachodzie Libii.

Pierwsze uderzenie na obiekty wykonały okręty wojenne USA i Wielkiej Brytanii (HMS Triumph), odpalając 24 marca pociski samosterujące Tomahawk. Celem były stanowiska przeciwlotnicze w rejonie składnicy.

28 marca obiekt został zbombardowany przez samoloty koalicji. Obok maszyn amerykańskich, w akcji wziął udział jeden Tornado GR4, startujący z bazy RAF Marham. Po drodze był zaopatrywany w paliwo przez VC10.

Tornado zaatakował wybrane bunkry przy pomocy pocisków Storm Shadow. Ich liczby nie ujawniono, można jednak przypuszczać, że ze względu na masę (1,2 t) oraz cenę (ok. 800 tys. Euro za egz.), samolot przenosił 2-4 pociski tego typu.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony atak lotniczy zakończył się pełnym sukcesem i zniszczeniem wszystkich 40 bunkrów. To z kolei ma przełożyć się na utrudnienie zaopatrywania w amunicję rządowych oddziałów, walczących pod Misratą i Zintan.

Tymczasem w centralnej części kraju zakończyła się kolejna ofensywa sił rządowych. Po zajęciu w od 28 marca Bin Dżawad (zobacz: Starcie pod Bin Dżawad), Ras Lanuf i Bujarki, wojsko umacnia się w rejonie tej ostatniej miejscowości. Rebelianci zbierają natomiast siły do jej odbicia. Według szacunków amerykańskich, dotychczasowe uderzenia lotnicze zmniejszyły potencjał wojsk rządowych o ok. 25%. Nadal jednak dysponują one wielokrotną przewagą nad bojówkami opozycji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.