Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni Spartan w Bułgarii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 kwietnia 2011

W ostatnim dniu marca na lotnisku wojskowym w Sofii odbyła się uroczystość przekazania trzeciego, finalnego samolotu transportowego Alenia C-27J bułgarskim wojskom lotniczym.

Ostatni C-27J. W tle stare samoloty transportowe lotnictwa bułgarskiego. Po lewej stronie czechosłowackie Let L-410 Turbolet, po prawej jedyny An-30, samolot fotogrametryczny, wykorzystywany głównie dla potrzeb kartografii wojskowej. Jeszcze dalej widoczne usterzenie pionowe jednego z 5 transportowych An-24/-26. Alenie miały zastąpić je w stosunku 1:1. Sofię stać jednak jedynie na 3 a nie 5 maszyn typu C-27J / Zdjęcie: Alenia Aeronautica

Na uroczystość przybyli m.in. premier, Bojko Borisow oraz inni przedstawiciele władz politycznych, jak również wojskowych Bułgarii i Włoch. Finalizowała ona proces zakupu przez samolotów transportowych C-27J, rywalizujących z hiszpańskimi CASA C-295.

Dzięki swojemu zakupowi, Sofia dołączyła do Rzymu, Waszyngtonu, Aten, Wilna, Bukaresztu, Bratysławy i Rabatu. Z kolei C-295 wybrały do tej pory Hiszpania, Polska, Algieria, Brazylia, Chile, Kolumbia, Czechy, Egipt, Finlandia, Jordania, Meksyk i Portugalia.

Pierwotna umowa, zawarta w 2006 stanowiła, że Bułgaria zakupi 5 Spartanów. W ubiegłym roku, na fali kryzysowych cięć budżetowych, Sofia zdecydowała jednak o przerwaniu dostaw na 3., ukończonym już samolocie (zobacz: Cięcia lotniczych zamówień Bułgarii).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra