Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Spartan w Bułgarii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 kwietnia 2011

W ostatnim dniu marca na lotnisku wojskowym w Sofii odbyła się uroczystość przekazania trzeciego, finalnego samolotu transportowego Alenia C-27J bułgarskim wojskom lotniczym.

Ostatni C-27J. W tle stare samoloty transportowe lotnictwa bułgarskiego. Po lewej stronie czechosłowackie Let L-410 Turbolet, po prawej jedyny An-30, samolot fotogrametryczny, wykorzystywany głównie dla potrzeb kartografii wojskowej. Jeszcze dalej widoczne usterzenie pionowe jednego z 5 transportowych An-24/-26. Alenie miały zastąpić je w stosunku 1:1. Sofię stać jednak jedynie na 3 a nie 5 maszyn typu C-27J / Zdjęcie: Alenia Aeronautica

Na uroczystość przybyli m.in. premier, Bojko Borisow oraz inni przedstawiciele władz politycznych, jak również wojskowych Bułgarii i Włoch. Finalizowała ona proces zakupu przez samolotów transportowych C-27J, rywalizujących z hiszpańskimi CASA C-295.

Dzięki swojemu zakupowi, Sofia dołączyła do Rzymu, Waszyngtonu, Aten, Wilna, Bukaresztu, Bratysławy i Rabatu. Z kolei C-295 wybrały do tej pory Hiszpania, Polska, Algieria, Brazylia, Chile, Kolumbia, Czechy, Egipt, Finlandia, Jordania, Meksyk i Portugalia.

Pierwotna umowa, zawarta w 2006 stanowiła, że Bułgaria zakupi 5 Spartanów. W ubiegłym roku, na fali kryzysowych cięć budżetowych, Sofia zdecydowała jednak o przerwaniu dostaw na 3., ukończonym już samolocie (zobacz: Cięcia lotniczych zamówień Bułgarii).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.