Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Piper Altaire w drodze

Lotnictwo cywilne, 02 maja 2011

Makieta jednosilnikowego superlekkiego odrzutowca Piper Altaire odbywa podróż przez 16 stanów USA i Kanadę. Samolot można zamówić za 2,5 mln USD.

Prezentowana od połowy kwietnia makieta Pipera Altaire jest wyposażona w zintegrowane dotykowe wskaźniki w kabinie pilotów z awioniką Garmin G3000 i automatycznym systemem sterowania GFC700. Makieta ma też w pełni wyposażoną kabinę pasażerską. Całość umieszczono na ciężarówce, która przemierza USA (pojawi się w 16 stanach) i Kanadę.

6 marca makietę pokazano w Dallas w Cutter Aviation w McKinney-Collin Co. 11 marca prezentowano ją w Austin w MMSTF Event w Horseshoe Bay Resort Airport, a 16 marca w Houston w Airport Terminal Ramp w West Houston Airport. W połowie kwietnia makietę przewieziono do dealera Piper Aircraft - Skytech w Carroll County Regional Airport w Westminster. 18 kwietnia trafiła do siedziby Columbia Aircraft w Westchester County Airport w White Plains. 20 kwietnia makietę pokazano w Groton-New London Airport w Connecticut, zaś dwa dni później w Marshfield Airport w Bedford. W maju Piper Altaire ma być prezentowany na środkowym zachodzie i na Florydzie. Później pojedzie na południowy wschód, a na koniec do Kanady.

Nad Altaire pracuje zespół 175 inżynierów Pipera, bazując na zarzuconym w efekcie kryzysu finansowego i zmiany właściciela projekcie PiperJet (Nowy PiperJet, 2010-10-21). Powstają rysunki montażowe, na bazie których rozpoczyna się wytwarzanie części i podzespołów. Obecnie trwa remont i wyposażanie przyszłej hali produkcyjnej, co ma zakończyć się latem. Pierwszy prototyp ma zostać oblatany w 2012. W 2014 Altaire ma uzyskać certyfikat. W tym samym roku mają rozpocząć się dostawy seryjnych samolotów.

Piper planuje, że Altaire w wersji bazowej będzie kosztować 2,5 mln USD (wszyscy, którzy wnieśli przedpłatę na PiperJeta, będą mogli kupić samolot za 2,2 mln USD). Ma to być o 25% mniej niż w wypadku innych podobnych samolotów. Obniżenie kosztów ma umożliwić wykorzystanie technologii udoskonalonych przy wytwarzaniu samolotów serii M - Meridian, Malibu i Matrix.

Zasięg Altaire ma wynosić ponad 2350 km, a maksymalna prędkość przelotowa ma sięgać 650 km/h. Z ładunkiem płatnym równym 400 kg zasięg ma wynosić 2150 km.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.