Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael kupuje kolejnego Dolphina

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 maja 2011

Izrael ogłosił decyzję o zakupie kolejnego, już szóstego okrętu podwodnego klasy U212 Dolphin. Szczegółów kontraktu nie podano.

Izraelska marynarka wojenna posiada 3 okręty podwodne klasy Dolphin (U209, Dolphin, Leviathan, Tekuma). 2 kolejne, kupione w 2006, są w budowie w stoczniach niemieckich - mają być dostarczone w latach 2012 i 2013. Decyzja o zakupie szóstego okrętu - U212 została podjęta przez rząd na podstawie rekomendacji ministra obrony Ehuda Baraka. Stało się tak mimo sprzeciwu dwóch kolejnych szefów sztabu, poprzedniego - Gabi Ashkenaziego i obecnego - Benny Ganza, którzy uważali, że zakup drogich okrętów podwodnych nie jest niezbędny dla bezpieczeństwa Izraela.

Według nieoficjalnych danych, izraelskie okręty podwodne mogą być użyte do uderzeń odwetowych. Są bowiem uzbrojone w pociski samosterujące z głowicami atomowymi. Pierwsze trzy izraelskie Dolphiny są wyposażone w konwencjonalny napęd diesel-elektryczny, który wymaga dość częstego wypływania na powierzchnię. Nowe mają dysponować napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego, co pozwoli na długotrwałe przebywanie pod wodą.

Nie wiadomo jaka jest wartość kontraktu i zasady płatności (Niemcy nie chcą sponsorować Dolphina, 2010-07-24). Według różnych źródeł, okręt podwodny klasy Dolphin kosztuje 500-700 mln USD. Izraelskie media piszą nawet o kwocie bliskiej miliarda dolarów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.