Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy nie chcą sponsorować Dolphina

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 lipca 2010

Według doniesień prasowych, Niemcy odmówiły Izraelowi współfinansowania zakupu szóstego okrętu podwodnego typu Dolphin.

Jeden z trzech izraelskich Dolphinów. Okręty tego typu przenoszą prawdopodobnie pociski rakietowe uzbrojone w głowice atomowe, odpalane z wyrzutni torpedowych / Zdjęcie: Shlomilis

Dolphiny, czyli głęboko zmodernizowane jednostki U209, trafiły do Izraela w ostatnich latach ubiegłego wieku.

Budowa dwóch pierwszych jednostek została w całości sfinansowana przez Berlin, jako rekompensata dla Tel-Awiwu za straty gospodarcze, związane z pierwszą wojną z Irakiem w 1990-1991. Była to również forma państwowej pomocy dla niemieckich stoczni. Trzeci okręt został kupiony w klasyczny sposób.

W 2005 Izrael zamówił dwa kolejne okręty, jednak już z siłownią niezależną od powietrza atmosferycznego i wieloma innymi zmianami. Prace w jednej trzeciej finansują Niemcy. Zmodernizowane Dolpiny mają zostać dostarczone w 2012.

Niedawno niemieckie media ujawniły, że Tel-Awiw wyraził zainteresowanie szóstą jednostką tego typu. Chciał jednak, by część kosztów (cena jednostkowa szacowana jest na 650 mln USD), została pokryta przez Berlin. Niemcy odrzuciły jednak tę propozycję.

Informacje wywołały natychmiastową reakcję obu państw. Zaprzeczono prowadzeniu oficjalnych negocjacji na ten temat. Nie zostało jednak wykluczone, by problem ten nie był tematem rozmów nieoficjalnych. Rzecznik niemieckiego rządu, Urlich Wilhelm, zasugerował pośrednio, że dostawa szóstego okrętu podwodnego mogła być jednym z tematów niedawnej rozmowy telefonicznej kanclerz Angeli Merkel i premiera Benjamina Netanjahu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.