Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

475 godzin Heronów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 06 maja 2011

W kwietniu australijskie bsl IAI Heron, określane mianem Bluey, spędziły w powietrzu 475 godzin. To największy nalot od początku eksploatacji w ramach programu Nankeen 3 Heronów, które do Kandaharu (operacja Slipper) - trafiły w styczniu 2010. Od tej pory nalatały ponad 4600 godzin.

Australijski Heron na lotnisku w Kandaharze

Trzeba przypomnieć, iż Australia nie zakupiła Heronów, a wynajęła - śladem innych państw działających w Afganistanie - cywilną spółkę MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd (MDA) dla zapewnienia kompleksowego wsparcia rozpoznawczego kontyngentu australijskiego ISAF. W sierpniu 2008 IAI i MDA otrzymały - w ramach programu Noctua - w sierpniu 2008 wart ok. 95 mln CAD (ok. 81 mln USD) dwuletni (z wartą 35 mln CAD opcją na kolejny rok) kontrakt na podobne usługi na rzecz kanadyjskiego kontyngentu ISAF. Kanadyjskie Herony - pierwszy trafił do lotnictwa Kanady w październiku 2008 - rozpoczęły służbę w Afganistanie w niemal 6 miesięcy od podpisania umowy, w lutym 2009. Australijski departament obrony skorzystał z opcji przyłączenia się do projektu kanadyjskiego i zawarł w połowie 2009 podobny kontrakt z IAI i MDA (na rok plus 2 w opcji).

Te duże bsl,  zdolne przebywać w powietrzu ponad 24 godziny i prowadzić  rozpoznanie w wielu zakresach (nie tylko optoelektroniczne, ale także  SIGINT), określane są w terminologii Royal Australian Air Force (RAAF)  jako Heron Remotely Piloted Aircraft (RPA), czyli zdalnie sterowane  samoloty Heron. Za ich eksploatację odpowiada formalnie No. 5 Flight ze  składu stacjonującego w RAAF Base Amberley 82. Skrzydła RAAF (No. 82  Wing)

Już w lipcu 2009 personel RAAF rozpoczął szkolenie w Kanadzie i następnie został dołączony do zespołu kanadyjskiego, odpowiedzialnego za eksploatację Heronów w Afganistanie. Usługa dla Australii rozpoczęła się w styczniu 2010 (pierwszy Heron dostarczony był RAAF w grudniu 2009) i trwać miała przez 12 miesięcy. W sierpniu 2010 Australia przedłużyła okres obowiązywania kontraktu o kolejnych 12 miesięcy, do końca 2011.

Zespół odpowiedzialny ze eksploatację Heronów składa się z 28 żołnierzy z Australii i Nowej Zelandii / Zdjęcia: MO Australii


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.