Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pokaz możliwości Głuszca

Wojska lądowe, 07 maja 2011

Wczoraj, na lotnisku Inowrocław-Latkowo, będącym siedzibą 56. Pułku Śmigłowców Bojowych (56. pśb) zaprezentowano możliwości bojowe śmigłowca W-3PL Głuszec. W trakcie pokazu przeprowadzono misję ratownictwa bojowego.

Desant grupy bojowej z pokładu śmigłowca Mi-8

Wśród zaproszonych gości, którzy obserwowali pokaz, byli m.in. Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka, szef Wojsk Aeromobilnych Wojsk Lądowych gen. bryg. pil. Dariusz Wroński i pozostający ministrem obrony narodowej Bogdan Klich.

W trakcie dynamicznej części prezentacji goście obejrzeli misję ratownictwa bojowego (Combat SAR), przeprowadzoną przez żołnierzy 7. batalionu kawalerii powietrznej, podczas której plutonowa grupa bojowa oraz śmigłowce Mi-24 (w wersji afgańskiej, z dodatkowym opancerzeniem), Mi-8 i W-3PL Głuszec współdziałały ze sobą przy odbijaniu pilota uprowadzonego z rozbitego statku powietrznego. Jest to element ćwiczony przez polskich żołnierzy przed każdą kolejną rotacją PKW do Afganistanu.

Wsparcie ogniowe zapewnia para Mi-24

Obecnie w wyposażeniu 56. pśb znajdują się cztery W-3PL, dostarczone wojsku przez producenta - PZL Świdnik w grudniu ub.r. Tworzą one eskadrę ratownictwa bojowego.

W ramach transformacji Lotnictwa Wojsk Lądowych, do końca br. w Inowrocławiu powstanie Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych. W jej skład wejdą dwa pułki śmigłowców bojowych: 56. pśb z Inowrocławia i 49. pśb z Pruszcza Gdańskiego, które zostaną przeformowane w bazy lotnicze, oraz Bezzałogowe Środki Rozpoznawcze (BSR), których miejscem stacjonowania będzie Mirosławiec. W brygadzie będą 1763 etaty i 86 stanowisk w Taktycznym Zespole Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP). Oprócz tego w br. ma zostać rozpisany przetarg na zakup 26 nowych śmigłowców - transportowych, wielozadaniowych i ratowniczych, które trafią do różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP.

W-3PL Głuszec odlatuje z miejsca akcji po podjęciu uprowadzonego pilota / Zdjęcia: Bartosz Głowacki


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.