Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

30 mln M855A1

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 maja 2011

Przedstawiciele US Army poinformowali o wysłaniu do Afganistanu 30 mln sztuk amunicji M855A1 do karabinków M4 i M16. Zbiera ona pochlebne opinie.

Testowe strzelania amunicją M80, z karabinu M14 kalibru 7,62 mm. Prezentacja, która odbyła się 4 maja na poligonie Aberdeen Proving Ground, udowodniła, że przy strzelaniu do płyty z miękkiej stali o grubości 9,5 mm oraz bloczków betonowych, nowa amunicja M855A1, wystrzeliwania z M4 i M16, góruje zarówno nad M80, jak i starą M885

Pierwsze partie nowej amunicji zostały wysłane do Afganistanu w połowie ubiegłego roku (zobacz: M885A1 w Afganistanie). Do tej pory trafiło tam - według zapewnień US Army - 30 mln szt. tej amunicji, czyli ok. 15% z planowanej pierwszej partii produkcyjnej.

Amerykańskie wojska lądowe twierdzą również, że nowa amunicja kalibru 5,56 mm zbiera pochlebne opinie użytkowników. Faktem jest bowiem, że zapewnia większość zdolność przebijania lekkich osłon, charakteryzuje się większą donośnością i zwiększoną siłą obalającą, w stosunku do ludzi, przy walkach na krótkich dystansach.

Nowa amunicja 5,56 mm x 45. Ze względów ekologicznych, trzyczęściowy pocisk składa się ze stalowego rdzenia-penetratora, dolnego rdzenia z ekologicznego stopu i cienkiego miedzianego płaszcza / Zdjęcia: US Army

Zastosowanie w naboju innego materiału miotającego zapewnia natomiast całkowite spalenie go w stosunkowo krótkiej lufie karabinka M4, podstawowego oręża piechoty amerykańskiej w Afganistanie. W przypadku starych M855, część materiału spalała się już poza lufą, zwiększając błysk wystrzału, co jest wyjątkowo niekorzystne w czasie walk nocnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.