Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie w Iraku po 2011?

Strategia i polityka, 25 maja 2011

Sekretarz obrony USA, Robert Gates wyraził wczoraj nadzieję, że irackie władze zwrócą się z prośbą o przedłużenie pobytu amerykańskich żołnierzy w ich kraju.

Obecnie w Iraku stacjonuje 45 tys. amerykańskich żołnierzy. Prowadzą oni misję szkoleniową. Dysponują jednak ciężkim sprzętem (na zdjęciu bwp Bradley w jednej z baz w Bagdadzie) i mogą szybko rozpocząć działania bojowe. Na mocy obowiązujących porozumień, powinni oni opuścić ten kraj do końca bieżącego roku / Zdjęcie: US Army

Na konferencji w American Enterprise Institute Robert Gates powiedział, że przedłużenie stacjonowania kontyngentu, stanowiłoby wyraźny sygnał dla arabskich sojuszników Waszyngtonu, a z drugiej strony - również dla nieprzyjaznego Iranu. Przyznał jednak, że Amerykanie są w Iraku niepopularni.

Sekretarz obrony powiedział, że obecnie toczą się rozmowy między lokalnymi ugrupowaniami politycznymi w tej sprawie. Rzecznikiem pozostawienia obcych wojsk jest premier Nuri al-Maliki, największym przeciwnikiem takiego rozwiązania - szyicki duchowny, Muktada al-Sadr.

Gates wskazał, że pozostawienie amerykańskich wojsk w Iraku osłabiłoby siły tego ostatniego. Jego ugrupowanie oskarżane jest o uleganie wpływom irańskim i korzystanie z pomocy tego kraju.

W szerszym, politycznym wymiarze obecność wojskowa nad Tygrysem i Eufratem miałaby wzmocnić iracką demokrację - co z kolei mogłoby stanowić wzorzec dla innych krajów regionu. Po drugie, stanowiłoby tamę dla ekspansji Iranu i wzmacniałoby więzi USA z rządzonymi głównie przez sunnitów krajami sojuszniczymi, których władze obawiają się wzrostu potęgi Teheranu.

Gates zaapelował do irackich polityków o jak najszybsze ogłoszenie decyzji. Ewentualne wycofanie się lub przedłużenie pobytu wojsk wymaga bowiem długotrwałych przygotowań.

Niezależni obserwatorzy uznają, że rząd iracki jest w dużej mierze kontrolowany przez przedstawicieli USA (zobacz np.: Miasto-ambasada w Bagdadzie). Można się więc spodziewać, że Bagdad poprosi Waszyngton o przedłużenie misji amerykańskich żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.