Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Woroneż-DM pod Kaliningradem

05 lipca 2011

Dowódca Wojsk Kosmicznych FR dokonał inspekcji radaru dalekiego zasięgu Woroneż-DM w Obwodzie Kaliningradzkim. Za kilka lat będzie on wchodził w skład systemu ostrzegania o ataku rakietowym.

Radary Woroneż-DM (77Ja6-DM WZG) to urządzenia nowej generacji, konstruowane przez NPK NIIDAR z cyfrowych komponentów o większej niezawodności i mniejszym zużyciu energii niż używane wcześniej. Modułowa konstrukcja ma pozwolić na łatwą przebudowę, modernizację i naprawy stacji. Woroneż-DM pracuje w zakresie decymetrowym. Jej moc wynosi 0,7 MW. Obsługę stanowi 18 osób. Stacja kosztuje ponad 1,5 mld rubli.

Nowe stacje buduje NPP Piramida z Sankt Petersburga. Budowa trwa nie więcej niż 1,5-2 lat. Zamiast 6-9 lat typowych dla stacji poprzedniej generacji.

FR buduje radary Woroneż M/DM w wielu miejscach. Ma powstać 5-6 stacji tego typu. Pierwszą (obiekt 4524) zbudowano pod Lechtusi w Obwodzie Leningradzkim (Stacje Woroneż tworzą nowy system, 2007-08-07). Uruchomiono ją w grudniu 2006, po 7 miesiącach montażu. Obecnie pełni już dyżur bojowy. Przedseryjna stacja Woroneż-DM powstała pod Armawirem (obiekt 1653) w Kraju Krasnojarskim. Została uruchomiona w lutym 2009 (Zamiana rosyjskich radarów, 2009-03-01). Trwa jej eksploatacja doświadczalna. Kolejna stacja Woroneż-M powstaje w Obwodzie Irkuckim (obiekt 1944).

O budowie stacji Woroneż-DM w Obwodzie Kaliningradzkim (obiekt 2461) wiadomo od początku br. Poinformował o tym dowódca Wojsk Kosmicznych FR gen. por. Oleg Ostapienko. Stacja powstaje pod Swietłogorskiem (zdjęcie: Krasnaja Zwiezda).

Miejsce budowy wybrano po długiej analizie. Wstępnie w Obwodzie Kaliningradzkim wybrano 10 miejsc, które spełniały odpowiednie wymagania (nieosłonięty punkt wyniesiony, dobry dojazd, brak w pobliżu obszarów zamieszkanych, własność Ministerstwa Obrony). Stację umieszczono w punkcie, który daje najlepszą możliwość obserwacji na zachód (nie tylko głowic rakiet balistycznych, ale i pocisków samosterujących). Zasięg stacji Woroneż-DM wynosi 6 tys. km.

Nowo formowaną jednostką pod Swietłogorskiem dowodzi ppłk Siergiej Burackow. Przyjechał on niedawno z Armawiru. Jednostka nadzoruje montaż i testuje systemy stacji, która ma rozpocząć eksploatację doświadczalną do końca 2011. Już dziś gotowy do eksploatacji jest punkt dowodzenia, zbudowano węzeł łączności i pomieszczenia dla obsługi. Powstała też hala sportowa i boisko. Całość jest otoczona ogrodzeniem z najnowocześniejszymi systemami ochrony. Pełną gotowość bojową i kompletację stacja ma osiągnąć w 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.