Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zamiana rosyjskich radarów

Strategia i polityka, 01 marca 2009

26 lutego stacje radiolokacyjne pod Armawirem i Baranowiczami formalnie zastąpiły wyłączone radiolokatory pod Sewastopolem i Mukaczewem na Ukrainie.

Oba radiolokatory znajdujące się na terenie Ukrainy - Dniepr (Dniepr-M) w węźle RO-4 w Nikołajewie pod Sewastopolem i RO-5 Bieriegowo koło Mukaczewa - zostały wyłączone na podstawie porozumienia między Moskwą i Kijowem (Rosjanie rezygnują z radarów na Ukrainie). Uruchomienie nowego radiolokatora właśnie 26 lutego zapowiedział dowódca Wojsk Kosmicznych FR już w maju 2008 ich ówczesny dowódca, gen. płk Władimir Popowkin.

Radiolokatory znajdujące się na Ukrainie w swej historii obserwowały m.in. wszystkie starty irackich rakiet balistycznych, a także izraelskiej rakiety Jericho. Według niektórych ekspertów, możliwości nowych stacji są pod tym względem mniejsze. O wyłączeniu starych radiolokatorów zdecydowały jednak nie tylko względy polityczne, ale i techniczne - ich pierwotny resurs, po kilkukrotnym przedłużaniu, został ostatecznie wyczerpany już 4 lata temu, a możliwości remontowo-modernizacyjne były bardzo ograniczone.

Radiolokator Woroneż-DM pod Armawirem (obiekt 1653) w Kraju Krasnojarskim, opracowany przez NII Łączności dalekiego zasięgu w Moskwie i Instytut Radiotechniczny (RTI) im. Minca, a zbudowany przez NPP Piramida z Sankt Petersburga, został uruchomiony po raz pierwszy w grudniu 2006, po 7 miesiącach montażu. Obecnie jego status jest określany jako doświadczalno-bojowy.

Zasięg stacji wynosi 4500-6000 km. Pokrywa on cały strategicznie ważny obszar południowy, od Afryki Północnej do Chin. Pierwsza stacja podobnego typu (Woroneż), która powstała w Lechtusi (obiekt 4524) w rejonie Sankt Petersburga, pokrywa obszar północno-zachodni. Została włączona w system wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym 11 sierpnia 2007. Na razie pracuje jeszcze w trybie doświadczalno-bojowym, na normalny dyżur bojowy ma przejść w br.

RTI opracowuje obecnie mobilny radiolokator Mars i jego wersję eksportową Mars-E, który będzie mógł być wykorzystywany w systemach wczesnego ostrzegania i niestrategicznej obrony przeciwrakietowej. Może być budowany w wariancie lądowym i morskim.

Modułowa konstrukcja stacji ma pozwolić na jej łatwą przebudowę, modernizację i naprawy. Woroneż-DM (77Ja6-DM WZG) pracuje w zakresie decymetrowym (Woroneż w metrowym). Jej moc wynosi 0,7 MW. Obsługę stanowi 18 osób. Stacja kosztuje ponad 1,5 mld rubli.

Radiolokator Wołga, umieszczony ok. 50 km od Baranowicz na Białorusi, funkcjonuje już od 2003, kontrolując przestrzeń kosmiczną na kierunku zachodnim i północno-zachodnim. Baza, w której się znajduje, ma powierzchnię ok. 200 ha. FR na podstawie umowy z 1995 dzierżawi ten obiekt na 25 lat.

Wołga zastąpiła przede wszystkim wyłączoną pod naciskiem USA stację Dariał-UM w Skrundie na Litwie, by nadzorować rejony patrolowania amerykańskich i brytyjskich okrętów podwodnych na Atlantyku Północnym.

Poza terytorium FR znajdują się jeszcze dwa inne radiolokatory dalekiego zasięgu. To Dariał w Azerbejdżanie i Dniepr w Kazachstanie. W obu tych obiektach pracuje rosyjski personel. Z powodu problemów z władzami azerskimi, Dariał jest jednak przez 90% czasu wyłączony, pracując głównie w trybie pasywnym.

Stacje Woroneż mają uniezależnić Rosję od sąsiadów z WNP (Stacje Woroneż tworzą nowy system). Na jej terytorium ma powstać 5-6 radiolokatorów Woroneż-DM. Zastąpią one nie tylko Dariały, ale też Wołgi i Dniepry.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.