Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nic ponad 350 mld USD

Strategia i polityka, 05 sierpnia 2011

Leon Panetta sekretarz obrony USA, poinformował, że wszelkie redukcje budżetu obronnego, ponad zapowiadane wcześniej 350 mld USD, mogą zagrozić bezpieczeństwu kraju.

Dodatkowe ograniczenie wydatków zbrojeniowych musiałoby doprowadzić do zmniejszenia zaangażowania zagranicznego wojsk USA (na zdjęciu ostrzał domniemanych pozycji partyzantów w Afganistanie z haubicy M777 kalibru 155 mm). Potencjał i aktywność militarna jest jednym z ostatnich, dotąd niezachwianych filarów amerykańskiej dominacji w wymiarze globalnym / Zdjęcie: US Army

Stwierdzenie jest odpowiedzią resortu obrony na konieczność zmniejszenia wydatków państwa w ciągu najbliższej dekady o 2,2 bln USD, co z kolei jest częścią ustawy o podniesieniu limitu deficytu budżetowego, zapewniającej dalszą wypłacalność państwa.

Do tej pory zdecydowano się na oszczędności w wysokości 1 bln USD, z czego 350 mld ma przypaść na sektor obronny. Jest to w dużej mierze zgodne z opracowywanym w Pentagonie planem ograniczenia wydatków - w stosunku do wcześniejszych prognoz - o 400 mld USD do 2023 (zobacz: Panetta o redukcjach).

Niestety, ustawa nakłada na administrację obowiązek ograniczenia planowanych wydatków o kolejne 1,2 bln USD. Sprawą ma zająć się specjalna komisja Kongresu USA. Jeżeli nie zdoła ona osiągnąć porozumienia do listopada bieżącego roku lub jeśli jej propozycje nie zostaną przyjęte przez parlament, cięcia zostaną wprowadzone automatycznie, zgodnie z wielkością aktualnych wydatków budżetowych.

To z kolei oznaczałoby konieczność przeprowadzenia największych redukcji w funduszu ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów i wydatkach wojskowych. Odnośnie tej drugiej pozycji, przełożyłoby się to na zmniejszenie budżetu obronnego o ok. 500 mld USD.

W czasie wczorajszej konferencji prasowej Leon Panetta powiedział, że tak duże cięcia są nie do zaakceptowania z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i będzie walczył o realizowanie opracowywanego właśnie planu Pentagonu.

Zakłada on stosunkowo niewielkie zmniejszenie liczebności sił zbrojnych. Istotne oszczędności spodziewane są natomiast po znacznej redukcji wydatków socjalnych, zmniejszeniu zleceń dla podmiotów cywilnych, redukcji liczby najwyższych rangą stanowisk, instytucji i części dowództw, jak również ze zmian organizacyjnych i poprawie dyscypliny budżetowej.

Dodatkowe cięcia musiałby natomiast wpłynąć bezpośrednio na potencjał wojskowy USA. Adm. Michael Mullen, Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów, stwierdził, że siły zbrojne mogą nie być zdolne do wypełniania postawionych im zadań.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.