Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jeszcze o tajwańskich F-16

Strategia i polityka, 15 sierpnia 2011

Według tygodnika Defense News, przebywająca niedawno na Tajwanie amerykańska delegacja, poinformowała o odrzuceniu prośby zakupu 66 F-16 C/D. Waszyngton nie potwierdził tych informacji.

Tajwański F-16B Block 20. Samoloty tego typu stanowią trzon wojsk lotniczych Tajwanu. Ich wyposażenie odpowiada jednak standardom sprzed dwóch dekad i nie zapewnia przewagi technologicznej nad chińskimi myśliwcami ostatnich generacji / Zdjęcie: china-defense-mashup.com

Tajwan występują o zakup w USA 66 myśliwców Lockheed Martina modelu C/D od kilku lat. Do tej pory bezskutecznie, z powodu sprzeciwu Pekinu wobec zwiększenia potencjału wojskowego wyspy, uważanej za zbuntowaną prowincję (zobacz: Chiny górą).

Według ostatnich, nieoficjalnych doniesień, Tajpej wystąpiło z kolejną, oficjalną prośbą w bieżącym roku. Amerykański tygodnik Defense News twierdzi, że plan ten został odrzucony przez Waszyngton, a informację o tym przekazano za pośrednictwem delegacji Departamentu Obrony USA.

W zamian Amerykanie mieli zaproponować głęboką modernizację posiadanych przez Tajwan 146 egz. F-16A/B Block 20. W jej wyniku miałyby powstać maszyny o wyposażeniu, nie ustępujące najnowocześniejszym modelom szesnastek. Proponowane zmiany miałyby dotyczyć m.in. zainstalowania stacji radiolokacyjnych ze skanowaniem fazowym (pod uwagę brane są Scalable Agile Beam Radar Northrop Grummana lub konkurencyjny Advanced Combat Radar Raytheona), nowych systemów samoobrony oraz zintegrowania z samolotem pocisków powietrze-powietrze AIM-9X, naprowadzanych laserowo bomb GBU-12 Paveway II i celowników nahełmowych.

Przedstawiciele władz Tajwanu są zawiedzeni propozycją. Oficjalnie uznają jednak, że negocjacje w tej sprawie jeszcze się nie zakończyły. Podobne stanowisko zajął również Waszyngton.

Danny Russell, starszy doradca prezydenta ds. azjatyckich, poinformował, że USA pozostają wierne zapisom uchwały Kongresu USA z 1979 (Taiwan Relation Act), które de facto nakładają na amerykańską administrację obowiązek zaopatrywania wojskowego wyspy. Sugerował w ten sposób, że doniesienia mediów są nieprawdziwe.

Niezależni obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że Waszyngton jest podatny na naciski ChRL. Już w 2009 Chiny stały się liderem wśród państw, wykupujących amerykańskie obligacje skarbowe. Wyprzedziły w tym względzie Japonię.

Pod koniec ubiegłego roku Pekin posiadał obligacje o wartości ponad 900 mld USD. Dzisiaj liczba te jest nieco wyższa, co zapewnia ChRL ponad 30-procentowy udział w finansowaniu amerykańskiego długu publicznego ze źródeł zagranicznych. Groźba zaprzestania wykupu obligacji była już stosowana w niedawnej przeszłości, zawsze na tle planowanych transakcji wojskowych USA z Tajwanem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra