Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chinooki dla Turcji

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 16 sierpnia 2011

Władze Turcji i USA podpisały umowę o zakupie 6 ciężkich śmigłowców CH-47F. Zostaną przekazane odbiorcy w latach 2013-2014. Wartość transakcji to niemal 400 mln USD.

Para amerykańskich CH-47F, należące do 1st Cavalry Division. Śmigłowce tego typu są jednymi z największych w świecie zachodnim. Mogą przewieźć do 57 żołnierzy lub ponad 9,5 t ładunków. Turcja nie posiada obecnie maszyn o podobnych możliwościach / Zdjęcie: US Army

Największymi śmigłowcami tureckich wojsk lądowych są maszyny rodziny UH-60/T-70 Black Hawk oraz zbudowane na licencji Eurocoptera w zakładach TAI AS-532UL. Mają maksymalną masę startową rzędu 9-10 t i mogą zabrać na pokład do 20 żołnierzy.

Kilka lat temu stwierdzono, że wojska potrzebują większych śmigłowców. W 2009 do Kongresu USA trafiły dokumenty, niezbędne do uzyskania pozwolenia na sprzedaż 14 CH-47F dla Turcji za 1,2 mld USD.

Kiedy jednak parlamentarzyści wydali zgodę, okazało się, że na fali oszczędności budżetowych, Ankara zmuszona została do znacznego zmniejszenia zamówienia. Finalny etap negocjacji rozpoczął się w ubiegłym roku, zakończył zaś w lipcu.

Podpisana umowa stanowi, że Turcja za prawie 400 mln USD kupi 6 śmigłowców: 5 dla wojsk lądowych i jeden dla sił specjalnych. Powinny one trafić do odbiorców w latach 2013-2014. Ze względu na niewielką ilość kupowanych maszyn odstąpiono od planów ich produkcji licencyjnej lub przynajmniej montażu w zakładach TAI


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.