Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CH-47F dla Brytanii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 sierpnia 2011

Wielka Brytania i amerykański Boeing podpisały umowę o zakupie 14 ciężkich śmigłowców CH-47F (CH-47 Mk6) za 1 mld GBP, czyli równowartość 1,64 mld USD.

Komputerowa wizja CH-47 Mk 6. Kadłub śmigłowca zostanie wykonany w nowej, mniej pracochłonnej technologii. Brytyjski Chinook zostanie wyposażony w głowicę FLIR, maszt dla wyciągarki ratunkowej oraz wybrane przez odbiorcę systemy awioniki, łączności i samoobrony / Rysunek: Boeing

Umowa rozwiewa ostatecznie wątpliwości, co do woli brytyjskiego resortu obrony pozyskania nowych, ciężkich śmigłowców. Wynikały one za spekulacji, odnośnie rezygnacji z zakupu 12 maszyn, na fali cięć budżetowych (zobacz: Londyn nie rezygnuje z CH-47F).

Podpisana wczoraj umowa stanowi, że Boeing wyprodukuje w swoich zakładach Ridley Township niedaleko Filadelfii 14 śmigłowców: 12 z zamówienia podstawowego i 2 jako maszyny zastępcze dla utraconych do tej pory Chinooków. Dzięki temu liczba brytyjskich CH-47 wzrośnie do 60 egz.

Śmigłowce zostaną przekazane odbiorcy w latach 2013-2015. Pierwsze trzy z nich osiągną gotowość operacyjną w 2015, pozostałe - do 2017. Wartość kontraktu wynosi 1 mld GBP. W sumie tej zawiera się wartość 5-letniego serwisu.

Dzięki zakupowi lotnictwo brytyjskich wojsk lądowych zdecydowanie zwiększy swój potencjał transportowy. Do tej pory okazuje się on niewystarczający w Afganistanie, gdzie koniecznym jest korzystanie z pomocy śmigłowców amerykańskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.