Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sojuz z Gujany 20 października

Astronautyka, 20 września 2011

Na 20 października zaplanowano start pierwszej rosyjskiej rakiety Sojuz 2-1a z kosmodromu Arianespace, w Gujanie Francuskiej. Program opóźniony jest o dwa lata.

Drugi człon nośny Sojuza. Trzeci tworzą cztery dodatkowe silniki, montowane wokół obwodu tego właśnie segmentu / Zdjęcie: Arianespace

Dla zwiększenia swojej oferty o rakiety średniej i małej wielkości, europejskie konsorcjum zdecydowało się na zakup rosyjskich Sojuzów i Veg. Zestawy te dzięki wykorzystywaniu kosmodromu Kourou mają udźwig, wynoszący odpowiednio 9 i prawie 2 t, średnio o ok. 15% większy niż przy startach z oddalonych bardziej od równika Bajkonuru czy Plesiecka. Są przy tym zdecydowanie tańsze, niż duże Ariane (zobacz: Kolejne Sojuzy dla Arianespace).

Niestety, program zanotował spore opóźnienie. Pierwotnie planowano pierwszy start Sojuza z Kourou w 2009. Termin ten był kilkukrotnie przesuwany.

Ostatni, ujawniony kilka dni temu, wskazuje datę startu pierwszej rosyjskiej rakiety z Gujany Francuskiej na 20 października bieżącego roku. Sojuz jest już montowany. Obecnie finalizowany jest proces łączenia podstawowego, drugiego członu rakiety z czterema silnikami startowymi. Po jego zakończeniu zestaw opuści halę montażową i zostanie umieszczony w pozycji pionowej w pobliżu stanowiska startowego. Tan nastąpi montaż pierwszego członu i głowicy.

Sojuz ma wynieść na orbitę dwa satelity europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Kolejny start rosyjskiej rakiety powinien odbyć się jeszcze w bieżącym roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.