Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajwan chce F-35

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 września 2011

Tajwański wiceminister obrony oficjalnie potwierdził, że jego kraj jest zainteresowany zakupem myśliwców Lockheed Martin F-35. Rozmowy o pozyskaniu F-16C/D zakończyły się fiaskiem.

F-35 i F-16 w bazie Edwards. Oba typy samolotów znajdują się w sferze zainteresowań Tajpej / Zdjęcie: USAF

Próby zakupu w USA 66 nowoczesnych F-16C/D Block 52 zakończyły się niepowodzeniem z powodu sprzeciwu Pekinu (zobacz: Jeszcze o tajwańskich F-16). Waszyngton oferuje jedynie spełnienie drugiej prośby Tajwanu: głębokiej modernizacji 146 posiadanych przez wojska lotnicze wyspy starszych szesnastek modelu A/B Block 20.

W związku z tym Tajpej, ustami wiceministra obrony, zdecydowało się ujawnić starania o zakup bardziej zaawansowanych technicznie F-35. Okazało się przy tym, że nie jest to pierwsza próba tego typu.

Republika Chińska wystosowała pierwszy list intencyjny w tej sprawie w 2002, wskazując na wolę zakupu 120 F-35B, a więc wersji krótkiego startu i pionowego lądowania (za względu na bardzo prawdopodobne zniszczenie stałych lotnisk pierwszymi uderzeniami rakietowymi ChRL). W 2004 zwiększono proponowane zamówienie do 60 F-35B i 150 klasycznych F-35A. Szczegóły najnowszej propozycji nie są jeszcze znane.

Faktem jest jednak, że szansa na sfinalizowanie zakupu jest niewielka, co stwierdził jeden z zachowujących anonimowość członków amerykańskiej grupy negocjacyjnej. Można bowiem spodziewać się, że wyposażenie wojsk lotniczych Tajwanu w jeszcze bardziej nowoczesne samoloty niż F-16C/D, musi wywołać zdecydowany sprzeciw ChRL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.